• rozwiń

Eksperci: Stopy w górę dopiero w kwietniu

Eksperci: Stopy w górę dopiero w kwietniu
Foto: sxc.hu Foto: Kiedy kolejna podwyżka stóp

Do kolejnej podwyżki stóp procentowych w Polsce dojdzie na kwietniowym posiedzeniu RPP - uważają ekonomiści BRE Banku. Ich zdaniem łączna skala zacieśnienia polityki pieniężnej w tym roku wyniesie 75-100 pb.

Jak tłumaczy główny ekonomista BRE Banku Ernest Pytlarczyk, jednym z argumentów za wstrzymaniem się z podwyżką stóp w marcu jest niestabilna sytuacja na świecie, która mogłaby spowodować, że podwyżka nie będzie miała pełnego przełożenia na gospodarkę. W jego opinii nie bez znaczenia są także słowa prezesa NBP Marka Belki, który ocenił w poniedziałek, że tak długo, jak wzrost cen nie przekłada się na jasne sygnały większej presji na wzrost płac, bank centralny powinien być umiarkowany w swoich reakcjach.

Inflacja spadnie?

W opinii Pytlarczyka inflacja od maja zacznie się obniżać, zaś jej średnioroczny wskaźnik ukształtuje się na poziomie ok. 3,7 proc. - Na styczniowy wzrost inflacji do 3,8 proc. rdr bardzo duży wpływ miały ceny żywności oraz efekt wyższego VAT. Liczymy, że po przeszacowaniu koszyka inflacyjnego w marcu GUS zweryfikuje te dane do poziomu 3,6 proc. - powiedział.

- Inflacja w kolejnych miesiącach może wrosnąć jeszcze do poziomu nieco powyżej 4,0 proc., jednak od maja czynniki statystyczne zaczną działać w kierunku˙jej obniżenia. Poziom 5,0 proc. nam nie grozi. W grudniu inflacja powinna ukształtować się na poziomie 3,3-3,6 proc., zaś średnioroczny wskaźnik powinien wynieść ok. 3,7 proc. - dodał.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,8 proc. w stosunku do stycznia 2010 roku, a w porównaniu z grudniem 2010 r. wzrosły o 1,2 proc.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane