• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Eksperci: porozumienie gazowe Rosja-Ukraina jest krótkookresowe. Co będzie wiosną?

Porozumienie gazowe jest "bardzo blisko" Odtwórz: Porozumienie gazowe jest "bardzo blisko"
Porozumienie gazowe jest "bardzo blisko" "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Porozumienie gazowe między Ukrainą a Rosją jest krótkookresowe. Potrwa zaledwie do marca - uważa Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Wiosną o sprawach gazowych myśli się mniej, bo nie są już tak ważne - uważa dr Łukasz Jasina z KulturyLiberalnej.pl.

Jarosław Ćwiek-Karpowicz z PISM przypomina, że porozumienie gazowe między Ukrainą a Rosją jest krótkookresowe. 

Szczegóły później

- Potrwa zaledwie do marca. Nie jest to też do końca jasne. Zadłużenie Ukrainy wobec Rosji nie jest w pełni określone, ponieważ obie strony czekają na werdykt Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Dopiero ten organ zdecyduje, czy i w jakim wymiarze Ukraina musi zwrócić te kilka miliardów dolarów Rosji - mówi Ćwiek-Karpowicz i dodaje, że ustalono jedynie cenę gazu i zakup kilku mln metrów sześciennych surowca, których brakuje Ukrainie.

- To dobrze dla nas, bo dzięki temu Rosja będzie mogła korzystać także z magazynów Ukraińskich i kraje Unii Europejskiej nie zamarzną. Paradoksalnie wydaje się, że Unia miała w tych negocjacjach silną pozycję. Przez okres wakacji udało się jej zgromadzić spore ilości materiału po to, aby przetrwać zimę. A co będzie od marca? To znów otwarte pytanie - uważa Ćwiek-Karpowicz.

Chwilowy sukces?

Dr Łukasz Jasina z KulturyLiberalnej.pl uważa, że Unia Europejska doprowadzając do porozumienia odniosła wielki sukces.

- Jednak to nie oznacza, że polityka wobec Rosji będzie w przyszłości tak twarda jak obecnie. Wiosną o sprawach gazowych myśli się mniej, bo nie są już tak ważne - uważa dr Jasina.

Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej twierdzi, że przepychanki między Rosją a Ukrainą będą trwały. - Może jestem zbyt optymistyczna, ale dobrze, że to porozumienie zawarto do marca, bo mogło być krótsze. A nie wiadomo do czego dalej dojdzie, bo obecnie sytuacja się zapętla - mówi Górak-Sosnowska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane