• rozwiń

Eksperci: popyt na kredyty hipoteczne będzie rósł, ale ich marże nie

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Mówi Paweł Blajer Odtwórz: Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Mówi Paweł Blajer
Foto: Kapitel/wikimedia.org | Video: TVN24 BiS Foto: Według ekspertów sytuacja dla rynku kredytów hipotecznych poprawi się jesienią | Video: Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Mówi Paweł Blajer

Do wakacji popyt na kredyty hipoteczne trochę wzrośnie, ale znaczny wzrost spodziewany jest jesienią. Mają temu sprzyjać coraz lepsze dane o polskiej gospodarce - uważają eksperci. Ich zdaniem marże kredytów przestaną rosnąć.

Analityk Expandera Jarosław Sadowski podkreślił, że marże kredytów hipotecznych w ostatnim miesiącu po raz kolejny istotnie wzrosły.

Koniec podwyżek marż

- Banki, które udzielają dużo kredytów, w tym zwłaszcza PKO BP, w ostatnich miesiącach podnosiły marże. W przypadku kredytów z 25 proc. wkładem własnym wynosiły one w PKO BP w grudniu ub.r. 1,35 proc., a teraz - 1,94 proc. Średnia marża dla takich kredytów na rynku to 1,73 proc. - wyjaśnił.

Sadowski zauważył, że w przypadku kredytów z bardzo niskim wkładem własnym, na poziomie 5 proc. wartości nieruchomości, marże sięgają 2,06 proc. - Wydaje się, że zbliżamy się do końca podwyżek marż. To nie oznacza jednak, że nie będą one już rosły. W następnych miesiącach mogą zdarzyć się ostatnie ich podwyżki - powiedział. Jego zdaniem obecny poziom marż jest atrakcyjny dla banków.

Co zrobi RPP?

Według Sadowskiego na oprocentowanie kredytów hipotecznych powinien niebawem zacząć oddziaływać WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym). - Na razie jest on stabilny. Ale na początku przyszłego roku Rada Polityki Pieniężnej może podwyższyć stopy procentowe. WIBOR zawsze z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem rośnie w oczekiwaniu na takie decyzje, pewnie nastąpi to w drugiej połowie roku - w trzecim lub czwartym kwartale tego roku - powiedział.

Jego zdaniem jesień będzie dobra dla rynku kredytów hipotecznych. - Pozytywne dane dotyczące polskiej gospodarki będą sprzyjały zaciąganiu kredytów. Polacy przestaną obawiać się utraty pracy. Tym bardziej, że ostatnio bezrobocie powoli spada. Mamy również dobre dane o PKB - podkreślił.

Stabilna zdolność kredytowa

Według Sadowskiego, choć zdolność kredytowa Polaków w ostatnim czasie trochę spadła, to jednak jest ona w miarę stabilna. - Czteroosobowa rodzina z dochodem 8 tys. zł netto od czerwca 2013 roku może pożyczyć na mieszkanie 720-730 tys. zł. Ostatnio, po raz pierwszy od tamtego czasu, zdolność kredytowa takiej rodziny spadła trochę poniżej 720 tys. zł - podkreślił.

Zdaniem Bartosza Turka, analityka rynku nieruchomości, kierownika działu analiz Lion's Bank, jeżeli w przyszłym roku doszłoby do podwyżek stóp procentowych, to banki prawdopodobnie zaczną powoli obniżać marże kredytów hipotecznych. - Dla przyszłego kredytobiorcy ważniejsze jest jednak to, co zrobi Rada Polityki Pieniężnej, niż zmiany marż oferowane przez bani, ponieważ skala zmian jest przeważnie większa po stronie RPP - powiedział.

Turek ocenił, że notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe sugerują, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w tym roku, a w przyszłym - maksymalnie jedna lub dwie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane