• rozwiń
  • WIG20 2181.28 -1.18%
  • WIG30 2477.40 -1.28%
  • WIG 57765.84 -1.17%
  • sWIG80 11597.40 -0.11%
  • mWIG40 3737.81 -1.88%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:37

Dostosuj

Temat: Norwegia

Eksperci: Polacy tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu. "Są ambitni i przedsiębiorczy"

Eksperci: Polacy tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu. "Są ambitni i przedsiębiorczy"
Foto: sxc.hu Foto: Polscy imigranci oskarżani są w Norwegii o dumping socjalny, czyli godzenie się na pracę za niższą płacę i na gorszych warunkach niż miejscowi

Polacy w Norwegii nie tylko pracują na budowach, ale tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu - uważają uczestnicy konferencji w Oslo na temat polskiej imigracji i jej przyszłości. Eksperci sprzeciwili się stereotypowemu wizerunkowi Polaka w mediach.

- Norweski system socjalny finansowany jest z podatków płaconych także przez Polaków pracujących w Norwegii. Nie można więc mówić o wykorzystywaniu państwa przez polskich imigrantów - podkreśliła Line Eldring, badaczka Instytutu Badań Społecznych FAFO w Oslo.

Prawo liberalne

Przypomniała, że w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii w Norwegii nie ma propozycji ograniczenia wydatków socjalnych na imigrantów.

- Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów w Norwegii (90 tys. - red.) i wciąż będą do nas przybywać. To nie tylko robotnicy budowlani czy sprzątaczki, ale też inżynierowie, naukowcy, lekarze... - wymieniła Eldring. Według niej imigranci z Polski zatrudniani są w branżach, które są najbardziej narażone na wahania koniunktury. Dodatkowo w branży budowlanej dominuje mniej korzystna dla pracownika, tymczasowa forma zatrudnienia przez agencję pracy. - W związku z tym Polacy w Norwegii są bardziej narażeni na skutki kryzysu niż Norwegowie - zauważyła.

Polscy imigranci oskarżani są w Norwegii o dumping socjalny, czyli godzenie się na pracę za niższą płacę i na gorszych warunkach niż miejscowi. - To jest kwestia obowiązującego w Norwegii systemu i naszego specyficznego poczucia sprawiedliwości, a nie wina imigrantów - zwróciła uwagę norweska badaczka.

Na swoim

Z kolei Krystyna Helińska z firmy Polish Connection, która pomaga w Norwegii zakładać przedsiębiorstwa, zaznaczyła, że "imigranci z Polski biorą sprawy w swoje ręce, są bardzo ambitni i przedsiębiorczy, choć początkowo nie mają dużego kapitału". Z jej doświadczenia wynika, że Polacy decydują się na imigrację przede wszystkim z powodów zarobkowych. - Liczy się już jednak nie tylko pensja, ale wysoki poziom opieki ze strony państwa norweskiego - dodała.

W Norwegii w złoża inwestuje polski koncern PGNiG. Wśród średnich firm wyróżnia się firma Torpol, która zarejestrowała spółkę w Norwegii i wygrywa przetargi na remonty torowisk.

Podczas seminarium kilkakrotnie nawiązywano do stereotypów na temat Polaków, jakie powiela nadawany od jesieni w norweskiej telewizji NRK serial "Walka o byt". W filmie polscy imigranci m.in. wykonują proste zawody, trudnią się przemytem oraz nadużywają alkoholu. Taki obraz wywołał sprzeciw Polonii oraz debatę w mediach.

- Większość Norwegów ma pozytywną opinię o Polakach. Wasza społeczność w Norwegii jest bardziej złożona niż prezentują ją media - stwierdził prof. Knut Andreas Grimstad z uniwersytetu w Oslo. Według niego to kontakty kulturalne między krajami mogą pomóc w przezwyciężeniu szkodliwych uproszczeń.

- Norwegowie są coraz bardziej zainteresowani Polską. Dużą popularnością na stronie internetowej gazety "Aftenposten" cieszył się mój artykuł o Polsce jako wzorze do naśladowania przez Ukrainę - podsumowała debatę dziennikarka Ingrid Brekke.

Konferencję "Polacy w Norwegii. Możliwości i wyzwania" zorganizowała ambasada RP w Oslo przy wsparciu funduszy norweskich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane