• rozwiń

Eksperci ostrzegają: nie wydajemy unijnych pieniędzy

Eksperci ostrzegają: nie wydajemy unijnych pieniędzy
Foto: TVN24 Foto: BCC ostrzega

Polska powinna miesięcznie wydawać co najmniej 5 miliardów złotych z funduszy unijnych na lata 2007-2013 - uważają eksperci z Business Centre Club. W ich ocenie, obecnie wydajemy zaledwie 1/5 tej kwoty.

- Jeżeli chcemy wykorzystać te pieniądze w nowej perspektywie finansowej, jaką mamy na najbliższe 4 lata, to co miesiąc powinniśmy podpisywać umowy na ponad 5 mld zł. Z obecnych danych wynika, że opiewają one na nieco ponad 1 mld zł. Jednak w tym miesiącu może to być ponad 2,5 mld zł - powiedział ekspert BCC Jerzy Kwieciński. Dodał, że na te lata Polska ma do dyspozycji ponad 80 mld zł.

- Nasze uwagi dotyczą stopnia zaawansowania procesu wykorzystania funduszy europejskich na lata 2007-2013 w ramach polityki spójności. Uważamy, że nadal jest bardzo niskie ich wykorzystanie - powiedział z kolei prezes BCC Marek Goliszewski.

Jak podkreślił, sprawne wykorzystanie unijnych środków może być jednym z głównych narzędzi do walki z kryzysem gospodarczym. - Fundusze te w najbliższych dwóch, trzech latach będą jednym z zasadniczych instrumentów przeciwdziałających spowolnieniu gospodarczemu - powiedział Goliszewski.

"Mamy do czynienia z patologią"

Zdaniem Kwiecińskiego, zainteresowanie funduszami ze strony beneficjentów jest duże, mniejsza jest natomiast liczba podpisanych z nimi umów, a jeszcze mniejsza - wypłata środków.

- Największe przeszkody w sprawnym wykorzystywaniu tych środków tkwią m.in. w niewłaściwym systemie przygotowania i rozpatrywania wniosków przez ekspertów. Mamy tutaj do czynienia z patologią. Polega ona m.in. na tym, że ci, co mają oceniać wnioski przedsiębiorców, sporządzają je dla nich, decydują o kolejności ich rozpatrywania, często kosztem innych wniosków - zaznaczył Goliszewski.

Zmienić przepisy

W opinii BCC, aby lepiej i szybciej wykorzystywać fundusze, należy usprawnić m.in. planowanie oraz koordynację działań, przepisy o pomocy publicznej i procedury ubiegania się o fundusze.

Zdaniem BCC, Polska stosunkowo dobrze wykorzystuje środki unijne na lata 2004-2006. - Jest szansa na bardzo dobry wynik i wykorzystanie funduszy strukturalnych na poziomie bliskim 100 proc. - zauważył Kwieciński.

Kilka tygodni temu PiS krytykował rząd PO-PSL za opieszałość w wydawaniu unijnych funduszy.

bgr/sk//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane