• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ekonomiści ciepło o polskim PKB

Ekonomiści ciepło o polskim PKB
Foto: TVN CNBC Foto: Prof. Jan Czekaj: wzrost PK w tym roku ok. 3,5 proc.

Wzrost polskiego PKB w III kwartale br. nie powinien znacząco odbiegać od 3,5 proc. odnotowanych w II kwartale - uważa wiceprezes GUS Halina Dmochowska. Także były członek RPP, prof. Jan Czekaj uważa, że tegoroczny wzrost gospodarczy utrzyma tempo ok. 3,5 proc., a w przyszłym roku przyspieszy.

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał informację, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 6,6 procent, licząc rok do roku. Wynik okazał się lepszy niż oczekiwali analitycy rynkowi. Jest też dobrym prognostykiem dla wzrostu gospodarczego. Wzrost PKB w II kw. w ujęciu rocznym wyniósł 3,5 proc. po wzroście w I kw. o 3,0 proc.

- Wydaje się, że jeżeli we wrześniu nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, a nie sądzę żeby miało, to wzrost PKB w III kwartale nie powinien znacząco odbiegać od II kwartału - oceniła wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

- Wskazuje na to poprawa w sferze realnej w gospodarkach zewnętrznych, dość dobre wyniki II kw. w Polsce i dwóch miesięcy (III kw. - red), które mamy za sobą. To wskazuje, że gospodarka nie powinna zareagować inaczej - dodała.

Także były członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Jan Czekaj uważa, że można wierzyć w utrzymanie 3,5-procentowego tempa wzrostu PKB w tym roku, a także przyspieszenie w przyszłym.

- W dłuższej nieco perspektywie konsumpcja powinna być tym czynnikiem, który powinien się przyczyniać do wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Wydaje się, że tutaj te procesy przebiegają w sposób w miarę zrównoważony, co wskazywałoby na możliwość utrzymania wzrostu w granicach 3,5 proc. z lekkim przyspieszeniem w przyszłym roku - mówił prof. Czekaj na antenie TVN CNBC.

Ekonomista dodał, że korzystnie na nas oddziaływuje gospodarka niemiecka,która jest głównym odbiorca naszego eksportu. - W przyszłym roku prawdopodobnie jest możliwe przekroczenie wzrostu Produktu Krajowego Brutto  powyżej 3,5 procent - stwierdził prof. Czekaj.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane