• rozwiń

Ekologiczna Stolica Apostolska

Ekologiczna Stolica Apostolska

Watykan zostanie wkrótce pierwszym państwem świata z neutralną emisją gazów cieplarnianych. Mają mu w tym pomóc zainstalowane na Auli Pawła VI panele słoneczne i kilkadziesiąt hektarów lasów zasadzonych na Węgrzech.

"Watykański Las Klimatyczny" - tak będzie się nazywała część ponad stuhektarowego areału w węgierskim parku narodowym Bukk. Jego dokładny obszar obliczony zostanie na podstawie watykańskiego wskaźnika zużycia energii za rok 2007. Las ma stanowić równowagę dla całości emitowanego przez Stolicą Apostolską dwutlenku węgla - głównego sprawcy ocieplenia klimatu na ziemi.

- W imieniu Watykanu będziemy sadzić nowy las. Wyrażamy uznanie Stolicy Apostolskiej, za to, że jest liderem w informowaniu świata, iż projekty ekologiczne można realizować - powiedział Russ George, dyrektor wykonawczy firmy KlimaFa, która zajmuje się organizacją projektu. Jego zdaniem watykańskie starania o wykorzystanie energii słonecznej oraz patronat nad lasem, świadczą o zdecydowanym zaangażowaniu w ochronę środowiska. Ukazują też, że rekultywacja zniszczonych obszarów wpisuje się w kulturę życia.

Obecny podczas ceremonii podpisania porozumienia z KlimaFa, kardynał Paul Poupard przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury podkreślał, że wspólnota międzynarodowa winna szanować i popierać kulturę zieleni odnoszącą się do wartości etycznych. - Ochrona środowiska nie jest sprawą polityczną. Nie wystarczy tu poświęcenie grupy ludzi. Trzeba promować i popierać nową kulturę i nowy styl życia, w którym człowiek zdaje sobie sprawę z wymogów środowiska, troszczy się o nie i go strzeże - tłumaczył duchowny powołując się na słowa papieża.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane