• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Egipt znów kusi turystów

Egipt znów kusi turystów
Foto: sxc.hu Foto: Egipt znów zaprasza turystów

Egipskie władze zachęcają, by turyści znów odwiedzali ten kraj. - Turyści mogą czuć się bezpiecznie - zapewnia gubernator Południowego Synaju. Jednocześnie ujawnia szacunki, że egipska branża turystyczna z powodu zamieszek straciła 1,1 miliarda dolarów.

- Turyści odwiedzający Egipt po rewolucji mogą czuć się bezpiecznie - zapewnia gubernator Południowego Synaju Mohamed Abdel Fadil Szusza. Jak mówi, wszystkie wycieczki, które musiały zostać zawieszone na czas przetaczającej się w styczniu i lutym przez karaj rewolucji są już dostępne.

Atrakcje nadal atrakcyjne

- Turyści mogą ponownie zwiedzać Kair, gdzie Plac Tahrir stał się dodatkową atrakcją, ponadto organizowane są wyjazdy do Luxoru, Aleksandrii, czy spływy Nilem" - poinformował w tym tygodniu gubernator Szusza. Jak wymienia, z Szarm el-Szejk zwiedzający mogą się udać m.in. do Klasztoru św. Katarzyny, przejść Białym Kanionem, czy też pojechać się na wycieczkę objazdową do Izraela.

- Wszystkie wycieczki są zabezpieczane przez policję turystyczną. Zwiedzający są bardzo chronieni, podróżują albo z policjantem w autokarze, albo są przez nich konwojowani. Więcej też mamy punktów kontrolnych - zapewnił gubernator. Dodał, że są plany, aby zaangażować większą liczbę Beduinów do ochrony turystów podczas safari.

Turystyczne centrum

Gubernator zapewnia, że w hotelach i sklepach nie ma problemów z żywnością. Choć turystów jest wyraźnie mniej, to nie można liczyć na zniżki w hotelach. Według gubernatora, dopóki sytuacja się nie unormuje, hotelarzy nie stać na oferowanie znacznych upustów cenowych.

Synaj to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Egipcie. W ubiegłym roku ten region odwiedziło ok. 5 mln ludzi. - Szarm el-Szejk, które znajduje się na Półwyspie, było i jest bardzo spokojną i bezpieczną miejscowością. 1/3 odwiedzających Egipt zatrzymuje się właśnie tutaj. Utrzymujemy się z turystyki, dlatego bardzo nam na tym zależy, aby odwiedzający nas czuli się bezpiecznie - podkreślił gubernator.

Szarm el-Szejk to turystyka

W Szarm el-Szejk, miejscowości położonej na półwyspie Synaj nad Morzem Czerwonym mieszka ok. 45 tys. ludzi. Wszyscy utrzymują się z turystyki.

Gubernator dodał, że także w trakcie rewolucji w Szarm el-Szejk nie było zamieszek. - Popieraliśmy protestujących, ale 'sercem'. Nie mogliśmy protestować sami, bo to dla nas oznaczałoby, że turyści przestaliby do nas przyjeżdżać i czuć się tu bezpiecznie. W konsekwencji ludzie nie mieliby pracy - powiedział.

Według danych przekazanych przez gubernatora, najwięcej do Szarm el-Szejk przyjeżdża Rosjan, oprócz nich oraz licznych Polaków wypoczywać przyjeżdżają także Anglicy, Niemcy, Francuzi.

Policzyli straty

- Od 25 stycznia, kiedy to rozpoczęły się protesty w Kairze, do końca lutego straciliśmy ok. 1,1 mld dolarów z działalności turystycznej. Jedna trzecia z tej kwoty to strata, jaką poniósł Synaj - ujawnia gubernator Południowego Synaju, Dodał, że nie są jeszcze znane dane za marzec 2011.

Gubernator liczy, że najdalej za dwa miesiące liczba turystów powinna powrócić do poziomu sprzed roku. - Planujemy, że w kwietniu odwiedzi nas tyle samo ludzi, co przed rokiem. Choć na pewno nie uda nam się odzyskać utraconego ponad miliarda dolarów - powiedział.

Gubernator wskazuje, że turystyka stanowi ok. 16 proc. PKB Egiptu. W ubiegłym roku było to 11 mld dolarów, z czego 1/3 tej kwoty pochodziła z turystyki w Sharm el Sheikh. Zaznaczył, że w tym roku będzie to mniejsza liczba, nie powiedział jednak o ile.

- W styczniu i lutym w Sharm el Sheikh było bardzo mało urlopowiczów. Na pewno nie osiągniemy 16 proc. PKB z turystyki. Wpłynie to też na tempo rozwoju naszej gospodarki, które po zamieszkach spowolniło - zauważył.

Shousha powiedział, że w marcu 2010 r. hotele miały ponad 50-proc. wskaźnik rezerwacji. W tym roku, w tym samym miesiącu, jest to ok. 27 proc.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane