• rozwiń
  • WIG20 2218.52 -0.51%
  • WIG30 2520.58 -0.43%
  • WIG 58612.48 -0.41%
  • sWIG80 11624.90 +0.17%
  • mWIG40 3788.73 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:14

Dostosuj

EBOR źle wróży Polsce

EBOR źle wróży Polsce
Foto: TVN24.pl Foto: Czy polskie banki zbyt uzależniły się od zagranicznych instytucji finansowych?

Perturbacje na rynkach finansowych spowodują, że rządom krajów postkomunistycznych oraz korporacjom będzie trudniej o fundusze na międzynarodowych rynkach finansowych - uważa główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

- Dotychczas EBOR najbardziej niepokoił się spowolnieniem na najważniejszych rynkach eksportowych dla krajów Europy Centralnej w eurolandzie, widząc w tym negatywne przełożenie na ich wzrost.

Obecnie, gdy nawet zdrowym bankom nie jest łatwo zgromadzić kapitał na międzynarodowych rynkach finansowych, także polskie korporacje w dłuższym, a nawet krótkim okresie mogą doświadczyć trudności, jeśli uzależniły się od tego źródła finansowania

- Sądziliśmy, że kraje te nie mają powodów do obaw, jeśli chodzi o dostęp do finansowych rynków - powiedział PAP główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Erik Berglof po londyńskiej konferencji na temat rynku żywności.

- Obecnie, gdy nawet zdrowym bankom nie jest łatwo zgromadzić kapitał na międzynarodowych rynkach finansowych, także polskie korporacje w dłuższym, a nawet krótkim okresie mogą doświadczyć trudności, jeśli uzależniły się od tego źródła finansowania - dodał.

Według niego buforem i stabilizatorem polskiego systemu bankowego i innych krajów przebudowujących gospodarkę była silna obecność zagranicznych banków. Jednak w świetle trudności doświadczanych przez niektóre banki, ich obecność nie jest już tak pewnym zabezpieczeniem, co w przeszłości.

Innym skutkiem perturbacji na globalnych rynkach finansowych będzie - zdaniem głównego ekonomisty EBOR-u - osłabienie ekspansji kredytu konsumpcyjnego w Polsce. Trudniejsze będzie uzyskanie kredytu na zakup samochodu czy mieszkania.

kap/kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane