• rozwiń

EBOR wierzy w moc zapowiedzi z expose Tuska

EBOR wierzy w moc zapowiedzi z expose Tuska
Foto: EBRD.com Foto: Erik Berglof, główny ekonomista EBOR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju popiera plany reform nakreślone przez premiera Donalda Tuska w expose. - Planowane przez rząd reformy i konsolidacja finansów publicznych mogą być receptą na rosnący w czasie kryzysu deficyt budżetowy Polski - uważa główny ekonomista EBOR Erik Berglof.

- Polska w czasie kryzysu radziła sobie znacznie lepiej, niż inne kraje regionu. (...) Oczywiście realizacja wszystkich planów zakreślonych w expose nie będzie łatwa w czasie trwającego kryzysu w strefie euro. Jeśli jednak zostanie przeprowadzona skutecznie, utrzyma to deficyt na zrównoważonym poziomie. Docenią to rynki - powiedział Berglof.

Polska w czasie kryzysu radziła sobie znacznie lepiej, niż inne kraje regionu. (...) Oczywiście realizacja wszystkich planów zakreślonych w expose nie będzie łatwa w czasie trwającego kryzysu w strefie euro. Jeśli jednak zostanie przeprowadzona skutecznie, utrzyma to deficyt na zrównoważonym poziomie. Docenią to rynki

Erik Berglof, główny ekonomista EBOR

Główny ekonomista EBOR ocenia też pozytywnie zapowiedź podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce. - Wiele krajów podejmuje takie działania. To efekt gorszej sytuacji finansowej tych krajów, ale też przedłużenia średniej długości życia, dzięki czemu ludzie mogą pracować dłużej - powiedział.

Wzrost powyżej średniej

Erik Berglof podtrzymał też prognozę wzrostu PKB Polski na 2012 roku w wysokości 2,2 proc. W 2011 roku ma on wynieść, zdaniem ekonomisty banku, 3,7 proc. - Obecnie polska gospodarka rozwija się w szybszym tempie, ale w 2012 roku ten wzrost PKB będzie stopniowo się obniżał. Pomimo tego Polska jest w dobrej sytuacji gospodarczej, lepszej niż inne kraje regionu - powiedział.

Dla porównania, EBOR prognozuje w 2012 roku wzrost gospodarczy w Chorwacji na poziomie 1,9 proc., Estonii 2,6 proc. Węgrzech 0,5 proc., Łotwie 2,4 proc., Litwie 2,3 proc., Słowacji 1,1 proc. i Słowenii 0,5 proc. Średnia wzrostu PKB w regionie ma wynieść 1,7 proc.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) jest międzynarodową organizacją finansową utworzoną w 1991 roku, z siedzibą w Londynie. Skupia około 60 państw, w tym wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. Od rozpoczęcia swojej działalności EBOR zainwestował w Polsce ponad 5,3 mld euro w ponad 280 projektów z różnych sektorów gospodarki.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane