• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

EBOiR stawia na czystą energię. Straci przemysł węglowy

EBOiR stawia na czystą energię. Straci przemysł węglowy
Foto: sxc.hu Foto: EBOiR zwiększa wsparcie dla projektów ekologicznych

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) przyjął strategię, w ramach której ogranicza wsparcie dla projektów w sektorze energetyki węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej – informuje dziennik "The Guardian".

Nowa strategia obejmuje okres od 2014 do 2018 roku. - Bank będzie nadal działał we wszystkich sektorach rynku energetycznego, ale każdy projekt będzie analizowany pod kątem efektywności energetycznej – poinformował cytowany przez gazetę Riccardo Puliti, odpowiedzialny w EBOiR właśnie za projekty energetyczne.

Więcej pieniędzy na ekologiczną energię

Od 2006 roku bank zainwestował w projekty energetyczne 6,3 mld euro, z czego około 2 mld euro przeznaczone zostało na odnawialne źródła energii, głównie energetykę wiatrową i wodną. Celem EBOiR ma być jednak poszerzenie zakresu wspieranych projektów energetycznych o energetykę solarną, geotermalną czy biogazową (warunkiem będzie rodzaj wsadu wykorzystywanego do produkcji energii).

W tym samym okresie na projekty węglowe EBOiR wydał 521 mln euro. Według Pulitiego nakłady te mają spadać a projekty w energetyce węglowej będą mogły otrzymać wsparcie banku tylko w szczególnych okolicznościach, kiedy nie będzie innych ekonomicznie uzasadnionych alternatyw.

Podobną strategię obrał przed kilkoma miesiącami Bank Światowy we współpracy m.in. z rządem amerykańskim oraz brytyjskim. BŚ wstrzymał przyznawanie finansowania na projekty węglowe, chyba że będą wyposażone w technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).

Nie wiadomo co z ropą i gazem

EBOiR nie odniósł się jednoznacznie do projektów w zakresie niekonwencjonalnych złóż ropy i gazu. Pojawiały się bowiem propozycje, by wstrzymać finansowanie także dla tych inwestycji. - Możemy w przyszłości rozważyć wsparcie finansowe dla niekonwencjonalnych złóż węglowodorów, ale warunkiem jest pojawienie się pierwszych ekonomicznie uzasadnionych projektów w tym zakresie – powiedział Puliti.

Niemcy rezygnują?

W czerwcu, jeszcze przed wyborami do Bundestagu, kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że Niemcy muszą ograniczyć dotacje dla producentów energii ze źródeł odnawialnych, aby powstrzymać wzrost cen energii i zapewnić środki na inwestycje w rozwój sieci przesyłowych. W 2013 roku rząd RFN dotował rozwój elektrowni wiatrowych, słonecznych i biogazowni kwotą 18-20 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane