• rozwiń

EBI pożyczy na autostradę i obwodnicę stolicy

EBI pożyczy na autostradę i obwodnicę stolicy
Foto: TVN24 Foto: Dzięki EBI ruszą drogi?

Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy Polsce 1,2 mld euro na budowę autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko i 565 mln euro na obwodnicę Warszawy. W pierwszym przypadku kredyt pokryje 70 proc. inwestycji, a w drugim - 50 proc.

EBI sypnął groszem. Jak poinformowała Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej, Komitet Kredytowy Europejskiego Banku Inwestycyjnego zgodził się na przyznanie 1,2 mld euro kredytu na budowę odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka.

- To jest pierwsze tak duże zaangażowanie EBI w projekt prywatny czy koncesyjny w Polsce. Ten bank jest naszym najważniejszym kredytodawcą, ale równolegle kontynuowane są rozmowy z bankami komercyjnymi na temat brakującej kwoty – powiedziała Kwiatkowska.

Długa droga drogi

Spółka ma jeszcze półtora miesiąca na wynegocjowanie kredytów potrzebnych na budowę autostrady do Świecka. Pod koniec marca resort infrastruktury oraz spółka Autostrada Wielkopolska podpisali aneks do umowy, przedłużający do 30 czerwca czas negocjacji firmy z bankami na kredyty finansujące budowę autostrady A2 na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl. Cały odcinek o długości ponad 100 km ma być gotowy w 2011 roku. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć w trzecim kwartale 2009 roku.

Otoczyć Warszawę

Dzięki EBI jest też szansa na przyspieszenie prac nad obwodnicą Warszawy. We wtorek rząd upoważnił ministra finansów do podpisania umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na przyznanie kredytu w wysokości 565 mln euro potrzebnego do współfinansowania inwestycji "Obwodnica Warszawy – Projekt TEN"

Projekt – obejmujący dwa odcinki dróg ekspresowych: S2 Konotopa-Puławska (wraz z łącznikiem na lotnisko – S79) oraz S8 Konotopa-Powązkowska – jest szacowany na łączną kwotę 1 mld 133 mln euro, w tym kredyt EBI w wysokości 565 mln euro. Ponadto dla odcinka S2 przewiduje się finansowanie ze środków Unii Europejskiej. Pozostałe środki zostaną zapewnione z Krajowego Funduszu Drogowego.

mkg/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane