• rozwiń

EBC zarządził zrzutkę

EBC zarządził zrzutkę
Foto: TVN24 Foto: Europejski Bank Centralny

Strefa euro potrzebuje pieniędzy. Dlatego Europejski Bank Centralny podnosi niemal dwukrotnie kapitał własny. Po podwyżce o 5 miliardów euro kapitał EBC wyniesie 10.760 milionów euro. To maksymalny poziom, jaki przewidują regulatorzy.

Według Rady EBC podniesienie kapitału było konieczne wobec rosnących wahań na rynkach walutowych, zmian cen złota i powiększającej się niepewności na rynku kredytowym. Decyzja EBC nakłada na banki centralne państw szesnastki obowiązek uzupełnienia kapitału w trzech równych corocznych ratach. Pierwszą ratę banki będą musiały zapłacić 29 grudnia.

Zwiększenie kapitału przez EBC jest wynikiem wzrostu zapotrzebowania na pieniądze, oraz tego, że nie cała Unia składa się na ten kapitał.

Jak wyjaśnił rzecznik banku, Michał Krzyżanowski, do bankowego portfela dokładają się tylko członkowie strefy euro.

- Opłacony kapitał EBC był niższy niż te 5 miliardów euro które było ustanowione jako jego kapitał 12-13 lat temu, kiedy bank powstawał. I dziś po prostu okazało się, że w związku z rosnącymi potrzebami, możliwościami kapitałowymi EBC ta kwota jest odrobinę za mała, patrząc na pewne wskaźniki ostrożnościowe - powiedział Krzyżanowski.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane