• rozwiń
  • WIG20 2340.91 +0.84%
  • WIG30 2679.34 +0.87%
  • WIG 60903.18 +1.18%
  • sWIG80 11911.03 +0.37%
  • mWIG40 4042.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:04

Dostosuj

EBC: stopy procentowe bez zmian, bo gospodarka wciąż słaba

EBC: stopy procentowe bez zmian Odtwórz: EBC: stopy procentowe bez zmian
Foto: Wikipedia (CC BY SA) | Video: TVN24 BiS Foto: Stopy procentowe pozostały bez zmian | Video: EBC: stopy procentowe bez zmian

Europejski Bank Centralny pozostawił - zgodnie z oczekiwaniami - bez zmian podstawowe stopy procentowe. Powód? Niska inflacja i ciągle słaby wzrost gospodarczy w strefie euro.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc. Natomiast stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc.

Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Niska inflacja i wciąż słaby wzrost gospodarczy, to argumenty, które skłoniły Bank do takiej decyzji.   Prezes EBC Mario Draghi mówił podczas konferencji prasowej, że jeśli sytuacja gospodarcza strefy euro nadal będzie słaba, to nie zawaha się użyć wszystkich możliwych środków, które pozostają w jego dyspozycji.

- Nadal oczekujemy, że stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy czas. Jak mówiliśmy wcześniej, to oczekiwanie oparte jest na prognozie inflacji, która powinna pozostać niska przez dłuższy czas, co wiąże się z ogólną słabością gospodarki i stłumionym popytem na pieniądz. Jeśli chodzi o warunki na rynku kapitałowym i jego potencjalny wpływ na nasze decyzje, to monitorujemy sytuację na bieżąco i jesteśmy gotowi rozważyć użycie wszystkich możliwych instrumentów - powiedział Draghi.

W Polsce też bez zmian

W środę polska Rada Polityki Pieniężnej kolejny miesiąc podtrzymała ocenę, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie, co najmniej do końca pierwszego półrocza br., a wcześniejsze obniżki stóp oraz ich późniejsze utrzymanie sprzyja ożywieniu gospodarczemu.

RPP poinformowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 2,5 proc., lombardowa 4 proc., depozytowa 1 proc., zaś redyskonta weksli 2,75 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane