• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

EBC: Stopy bez zmian, bankom pomożemy

Europejski Bank Centralny pomoże bankom strefy euro. EBC postanowił wydłużyć program tanich pożyczek dla banków co najmniej do kwietnia. Jean Claude Trichet nie wspomniał jednak o tym, by bank miał poszerzać program skupu obligacji rządowych, na co nadzieję miał rynek.

Jean-Claude Trichet powiedział, że banki będą mogły liczyć na finansowanie z EBC tak długo, jak będzie to potrzebne - a na pewno do kwietnia. Program skupu obligacji Europejskiego Banku Centralnego trwa, ale EBC nie powiększył jego skali. EBC spodziewa się, że PKB strefy euro wzrośnie w tym roku o 1,6 do 1,8 procent, podczas, gdy jeszcze we wrześniu spodziewano się przedziału od 1,4 do 1,8 procent. W przyszłym roku PKB ma urosnąć o 0,7 - 2,1 procent.

Rada Europejskiego Banku Centralnego podjęła też oczekiwaną przez rynek decyzję i nie zmieniła stóp procentowych, utrzymując podstawową na rekordowo niskim poziomie 1 procenta. Jean-Claude Trichet podkreślił, że na utrzymanie niskich stóp procentowych pozwala wciąż niska dynamika cen. - Analizy potwierdzają, że presja inflacyjna w średnim okresie pozostanie niska, a ceny pozostaną stabilne, co przyczyni się do wsparcia popytu gospodarstw domowych w strefie euro - mówił Trichet na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00 proc., już od 20 miesięcy. Stopa depozytowa wynosi 0,25 proc. W marcu 2009 r. bank zdecydował o obniżce o 50 pkt bazowych, a w kwietniu i maju po 25 pkt bazowych.

W wypowiedzi prezesa banku nie znalazła się żadna wzmianka o oczekiwanym przez rynek skupie rządowych obligacji państw strefy euro, co byłoby "pompowaniem pieniędzy" na rynek, podobnym do programu podjętego przez amerykańską rezerwę federalną.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane