• rozwiń
  • WIG20 2100.31 +1.75%
  • WIG30 2405.02 +1.66%
  • WIG 56146.78 +1.66%
  • sWIG80 11610.37 +0.34%
  • mWIG40 3790.01 +0.90%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:16

Dostosuj

EBC krytykuje "skok na rezerwę NBP"

EBC krytykuje "skok na rezerwę NBP"
Foto: TVN24 Foto: NBP ma nowego sojusznika

Europejski Bank Centralny krytykuje marcową uchwałę Rady Polityki Pieniężnej nakazującą przekazanie większego zysku do budżetu - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Bank podkreśla, że przyjmowane rozwiązanie "może rodzić obawę o poprawność i przejrzystość procesu".

W marcu nowy skład RPP zdominowany przez osoby nominowane przez Sejm i Senat przyjął uchwałę zgodnie z którą kwota z ubiegłorocznego zysku przekazana przez NBP do budżetu miała wzrosnąć z czterech do ośmiu mld zł kosztem zmniejszenia rezerwy na ryzyko kursowe. O zaopiniowanie uchwały, jeszcze w fazie projektu, zwrócił się do EBC zmarły tragicznie prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Poczekać z uchwałą

Gazeta dotarła do projektu stanowiska banku europejskiego, w którym krytycznie wyraża się on o marcowej uchwale. W dokumencie można przeczytać m.in. że "NBP powinien zachować ostrożność, rozważając takie zmiany mechanizmu tworzenia rezerwy, które mogą osłabiać zdolność NBP do utrzymywania odpowiedniego poziomu buforów finansowych".

Z opinii EBC wynika też, że uchwała RPP była nieprecyzyjna. Rada chciała, żeby do rezerwy zarząd NBP zaliczał tzw. przychody niezrealizowane. Chodzi o potencjalne zyski wynikające z różnicy kursu walut między dniem zakupu a dzisiejszymi notowaniami. Zdaniem EBC uchwała jest niejasna. Przychody mogłyby być liczone dwukrotnie – raz przy obliczeniu wysokości rezerwy, a potem odejmowane od rezerwy przy obliczaniu zysku.

Według EBC rada powinna poczekać z przyjęciem uchwały do momentu otrzymania opinii z Europejskiego Banku we Frankfurcie. Przy tej okazji EBC wytyka, że poprzednie uchwały nie były z nim konsultowane. Podstawowym zarzutem NBP pod adresem RPP było przyjęcie uchwały, która działała wstecz.

EBC jednoznacznie wskazuje, że przyjmowane rozwiązanie "może rodzić obawę o poprawność i przejrzystość procesu". Podobne opinie wygłaszał także niezależny audytor podczas wtorkowego posiedzenia rady. To pod wypływem dyskusji z nim członkowie RPP zdecydowali się przełożyć realizację uchwały na przyszły rok. Nie wykluczają zresztą, że konieczne będzie przyjęcie nowej, która w sposób jednoznaczny określi, jak ma być wyliczana rezerwa na ryzyko kursowe.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane