• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

E-papierosy dalej bez akcyzy. Tradycyjne nie podrożeją

E-papierosy dalej bez akcyzy. Tradycyjne nie podrożeją
Foto: sxc.hu/ TVN24 Foto: Akcyza nie wzrośnie z powodu niskiej inflacji

- W najbliższym czasie raczej nie planujemy zmiany stawek podatku akcyzowego. W przypadku papierosów osiągnęliśmy minimum unijne - powiedział wiceminister finansów i szef Służby Celnej, Jacek Kapica.

Jak podkreśla Kapica, w ustawie o przeciwdziałaniu paleniu tytoniu jest wskazanie, by stawka akcyzy nadążała za inflacją, ale ceny rosną tak wolno, że wprowadzanie tak małej zmiany stawki nie miałoby sensu. - Zastanawiamy się w związku z tym, czy zmiana stawki powinna być przeprowadzana co roku, czy raz na dwa lub trzy lata - dodaje.

Resort finansów nie ma planów opodatkowania akcyzą e-papierosów. - Przede wszystkim, to nie jest wyrób tytoniowy wskazany w dyrektywie. Poza tym z punktu widzenia Ministerstwa Finansów korzystne jest zmniejszenie palenia papierosów. Koszty leczenia chorób związanych z paleniem są bowiem wyższe niż wpływy z akcyzy od wyrobów tytoniowych. Nie możemy działać jak branża tytoniowa, która ma zarabiać na tym, że ludzie palą papierosy. Ludzie powinni palić mniej - mówi Kapica.

Zdaniem Kapicy, niekorzystnie na gospodarkę wpłynęłoby podniesienie akcyzy na paliwo. - W przypadku paliw mamy minimalne stawki unijne, więc obniżenie ich nie jest możliwe. Poza tym byłby to uszczerbek dla budżetu, na który nie możemy sobie pozwolić. Będziemy się koncentrować na walce z szarą strefą na rynku paliw, bazarową sprzedażą nielegalnych papierosów oraz maszynową produkcją papierosów z tytoniu do palenia - mówi wiceminister.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane