• rozwiń
    • WIG20 2206.61 -0.25%
    • WIG30 2495.24 -0.19%
    • WIG 57915.12 -0.12%
    • sWIG80 11417.65 -0.31%
    • mWIG40 3669.27 +0.55%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:59

Dostosuj

E-papieros, czyli co?

E-papieros, czyli co?
Foto: sxc.hu Foto: Producenci zwykłych papierosów dopominają się, by te e- traktować tak samo restrykcyjnie jak tradycyjne

Podczas prac nad kontrowersyjną ustawą zakazującą palenia wyszło, że handel ostatnim hitem walczących z nałogiem, czyli e-papierosem, żyje swoim życiem. I mało kto potrafi powiedzieć, czym naprawdę jest ów przedmiot. W końcu więc Sejm odpuścił sobie problem. A koncerny tytoniowe dostrzegają konkurenta i podnoszą alarm.

Stosunek naszej firmy do e-papierosów jest neutralny, pod warunkiem, że ich produkcja i sprzedaż zostaną objęte regulacjami tak jak tradycyjne papierosy. Niestety, po wykreśleniu z projektu tzw. ustawy antynikotynowej zakazu wprowadzania do obrotu e-papierosów, produkt ten w praktyce nie będzie regulowany polskim prawem

kępiński o e-papierosie

15 tys. e-papierosów sprzedaje się miesięcznie w Polsce
ok. 150 zł kosztuje średnio zestaw e-papierosów

e-papierosy sprzedaż

Przygotowywany właśnie projekt ustawy antytytoniowej wzbudza kontrowersje głównie ze względu na znaczne rozszerzenie zakazu palenia w miejscach publicznych.

Jest również inny problem. Na wniosek ministerstwa zdrowia wprowadzono również zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów argumentując, że brak wiarygodnych badań sprawdzających ich działanie. Zakaz wykreślili jednak posłowie PO, bo uznali, że trudno zabraniać używania produktów podobnych w działaniu do dostępnych środków nikotynowej terapii zastępczej. Ale lewica zgłosiła poprawkę wprowadzającą zakaz ponownie.

I właśnie nad nią niedługo Sejm będzie głosował, wraz z głosowaniem nad zakazem palenia tytoniu w każdym klubie, dyskotece i restauracji.

Skąd ten dym?

Jednak znikający i wracający punkt ustawy wzbudza niepokój koncernów tytoniowych. - Stosunek naszej firmy do e-papierosów jest neutralny, pod warunkiem, że ich produkcja i sprzedaż zostaną objęte regulacjami, tak jak tradycyjne papierosy. Niestety, po wykreśleniu z projektu tzw. ustawy antynikotynowej zakazu wprowadzania do obrotu e-papierosów, produkt ten w praktyce nie będzie regulowany polskim prawem - mówi "Pulsowi Biznesu" Krzysztof Kępiński z British American Tobacco Polska. Według niego wyroby te powinny być przebadane, obłożone akcyzą i mieć ostrzeżenia o skutkach używania.

Bo na razie jakby nie istniały. Sprzedawana są głównie w internecie i na specjalnych stoiskach, a reklamowane są jako sposób na rzucenie palenia

- Nie ma wiarygodnych badań naukowych, które by określiły, jak e-papieros oddziałuje na organizm człowieka. Nie wiemy nawet, co zawierają. Producenci piszą: "głównie nikotynę". Niektórzy informują, że także glikol propylenowy - mówi "Gazecie Wyborczej" prof. Piotr Tutka.

- Znam raport Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), z którego wynika, że w niektórych e-papierosach wykryto nitrozaminy - rakotwórcze substancje specyficzne dla dymu tytoniowego. Wprawdzie w e-papierosach takiego dymu nie ma, a ilości nitrozamin są śladowe. Służą zapewne jako dodatek aromatyczny, czynią produkt jak najbardziej "papierosopodobnym" - tłumaczy. Tyle, że producenci nic o tym nie wspominają

Na swoim produkcie nieźle przy tym zarabiają. W Polsce sprzedaje się w Polsce co najmniej 15 tys. sztuk miesięcznie (całe zestawy, nie licząc wymiennych wkładów). Każdy w cenie ok 150 zł.

Palące bezprawie

Przed problemem z e-papierosami stanęli nie tylko polscy prawodawcy. Na Węgrzech zostały uznane za produkt farmaceutyczny i nakazano ich rejestracji, więc de facto są czasowo zabronione. W Czechach z kolei wyznaczono specjalne miejsca, w których mogą być sprzedawane. I to tylko dorosłym.

Ewelina Stobiecka z kancelarii ENWC przyznaje, że i w Polsce trzeba tę sprawę uregulować. - W Polsce nie ma obecnie regulacji prawnych odnoszących się bezpośrednio do e-papierosów. To się jednak powinno w końcu zmienić - mówi.

mkg/sk/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane