• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

E-handel bez granic

E-handel bez granic
Foto: TVN24 Foto: Internetowy handel rozwija się w zawrotnym tempie

Polacy coraz częściej robią zakupy w zagranicznych e-sklepach. Sprzyjają temu rosnąca emigracja zarobkowa oraz międzynarodowe systemy płatności - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Rosnące zainteresowanie Polaków zakupami zagranicznymi odnotowują szczególnie serwisy aukcyjne, polski eBay i największy na naszym rynku Allegro. Z szacowanych na ok. 300 mln zł obrotów polskiego eBaya już jedna piąta to transakcje zagraniczne.

– Te same produkty mogą być tańsze niż w Polsce, można je kupić bez pośredników, a ponadto oferta na eBayu na świecie, gdzie handluje 247 mln ludzi, jest większa niż w lokalnych serwisach – mówi Alina Prawdzik szefująca polskiemu oddziałowi największego na świecie serwisu aukcyjnego.

Globalne kliknięcie
Allegro, którego obroty po trzech kwartałach wyniosły 2,75 mld zł, nie podaje, jaką część z nich stanowią transakcje zagraniczne.

– Zauważamy wzrost takich operacji, i to znaczny. Łączymy to m.in. z faktem, że wyjeżdżający do pracy np. w W. Brytanii Polacy „zabierają” ze sobą Allegro i nierzadko kupują towary w Polsce lub oferują je Polakom – mówi Patryk Tryzubiak, szef PR spółki Allegro pl-QXL Poland. Jak dodał, ok. siedem proc. ruchu na Allegro generowane jest z innych krajów. Spółka prowadzi serwisy aukcyjne nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Bułgarii, na Węgrzech, Ukrainie, w Rosji i Rumunii. Nie ma problemu, by dokonać zakupu np. z Czech w Polsce. Tak samo jest w przypadku eBaya – wykorzystując polską nazwę użytkownika, można kupować na całym świecie.

Internetowy czyli międzynarodowy
Ale nie tylko łatwość dokonywania zakupów przesądza o rozwoju transgranicznego e-handlu. W Polsce od niespełna roku zaczęły funkcjonować międzynarodowe systemy płatności, m.in. PayPal i Moneybookers. – Udostępnienie naszym klientom PayPal okazało się argumentem, by korzystać z eBaya bez obawy o udostępnienie danych kupującego osobom trzecim – mówi Alina Prawdzik.

– Za pomocą Moneybookers, z którym współpracujemy, można również łatwo dokonywać międzynarodowych przelewów pieniędzy. System jest bardzo konkurencyjny – powiedział nam Piotr Krawiec z Onet.pl.

Ożywienie w zagranicznym e-handlu dostrzegły spółki internetowe. Niedawno gorzowska Nevo uruchomiła wyszukiwarkę Wroom. pl, za pomocą której można znaleźć internetowe oferty sprzedaży aut nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech.

Transgranicznemu e-handlowi sprzyja Unia Europejska. Obrót elektroniczny pozwoliłby z 27 rynków państw utworzyć jeden rynek. Jak dotychczas z transgranicznego e-handlu korzysta w Unii 6 proc. konsumentów i co trzecia firma wykorzystująca Internet do dystrybucji swoich produktów.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane