• rozwiń
  • WIG20 2213.31 +0.56%
  • WIG30 2514.11 +0.49%
  • WIG 58348.03 +0.35%
  • sWIG80 11532.44 -0.50%
  • mWIG40 3798.84 0.00%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:08

Dostosuj

E-deklaracja sposobem na rozliczenie

E-deklaracja sposobem na rozliczenie
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Zeznanie można złożyć również przez internet

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, z fiskusem można rozliczyć się również przez internet. W takim wypadku należy zadeklarować chęć złożenia cyfrowej deklaracji i uzyskać możliwość składania elektronicznego podpisu. O wadach i zaletach e-deklaracji mówiła w programie "Twój brat PIT" Anna Litwin z BDO Numerica.

- W tym roku podatnicy rozliczający PIT nie będą już mieli technicznej możliwości, aby zdążyć zrobić to przez internet - podkreśliła Litwin. - Cała procedura urzędowa trwa miesiąc, do tego trzeba doliczyć trzy tygodnie na procedurę uzyskania podpisu elektronicznego - wyjaśniła.

Aby zainicjować procedurę rozliczania się przez internet, należy podjąć pewne kroki. Po pierwsze należy złożyć do urzędu skarbowego odpowiedni wniosek. - Informujemy w nim urząd skarbowy, że mamy chęć rozliczać się za pomocą e-deklaracji. Ten wniosek składamy na formularzy ZAW-E1. Co ważne, nie musimy składać deklaracji osobiście. Jeśli chcemy, by ktoś zrobił to za nas, musimy o tym poinformować w formularzu. - Możemy upoważnić np. naszego księgowego - zaznaczyła Litwin.

Następny formularz składamy już w formie elektronicznej. - Osoba, którą upoważniliśmy do złożenia deklaracji, potwierdza naszą wolę - tłumaczyła specjalistka z BDO Numerica. Co ciekawe, musimy złożyć tę deklarację nawet, jeśli to my sami będziemy się "reprezentować".

Kolejny krok wykonuje już urząd skarbowy, który sprawdza i potwierdza dane podane w obu dokumentach. - Dostaniemy potwierdzenie drogą pocztową i od tego momentu możemy składać e-deklarację - podsumowała Litwin.

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń, pomożemy!

Gość w studiu odpowiadał także na pytania widzów. Dotyczyły one korzystania z ulgi internetowej w przypadku podpisania umowy przez dziecko niepłacące podatków oraz możliwości odliczenia wydatków na internet w dwóch miejscach zamieszkania.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane