• rozwiń

Dziś w TVN24 Biznes i Świat: Ukraina nie kontroluje granicy, w Polsce echa afery podsłuchowej

Środa w TVN24 Biznes i Świat Odtwórz: Środa w TVN24 Biznes i Świat
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Oglądaj TVN24 Biznes i Świat | Video: Środa w TVN24 Biznes i Świat

Dziś w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić rozwój wydarzeń w związku z aferą podsłuchową. Przyjrzymy się sytuacji na Ukrainie, gdzie władze nie kontrolują prawie 200-kilometrowego odcinka liczącej około 2200 km granicy z Rosją. Opowiemy również o wakacyjnym rynku pracy.

Prokuratura wszczęła śledztwo dot. podsłuchiwania polityków i prezesa NBP, a minister finansów zdecydował o częściowym uchyleniu tajemnicy skarbowej w sprawie żony b. ministra Sławomira Nowaka - to pokłosie upublicznionych przez "Wprost" rozmów m.in. szefów MSW, NBP i b. wiceministra finansów.

Projekt przed rozmową

W weekend "Wprost" opublikował nagrania, na których słychać m.in., jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim.

We wtorek rząd przyjął projekt założeń do zmian w tej ustawie. Bank centralny ma otrzymać możliwość kupna oraz sprzedaży - z ograniczeniami wynikającymi z regulacji unijnych - dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym.

Minister finansów Mateusz Szczurek na konferencji po posiedzeniu rządu podkreślił, że projekt założeń został wysłany do konsultacji wewnętrznych w Ministerstwie Finansów przed rozmową Belki z Sienkiewiczem. Szczurek zapewnił ponadto, że możliwość sprzedaży i kupna papierów wartościowych od początku była w założeniach projektu ustawy o NBP.

W TVN24 Biznes i Świat wytłumaczymy jak dokładnie wyglądają kontrole skarbowe.

Ukraina chce wzmocnić granice

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował we wtorek do Unii Europejskiej i USA o pomoc przy wzmocnieniu kontroli granic państwowych. Poroszenko wyraził swoją prośbę w czasie rozmowy telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Ukraiński prezydent przedstawił też szefowej niemieckiego rządu elementy zapowiadanego wcześniej planu pokojowego dla wschodniej Ukrainy. Zdaniem Poroszenki na granicy z Rosją należy ustanowić 10-kilometrową strefę buforową, a następnie zorganizować wycofanie wszystkich przebywających tam niezgodnie z prawem formacji zbrojnych, opuszczenie wszystkich nielegalnie zajętych budynków urzędowych, przywrócenie działalności administracji lokalnej i państwowych programów radiowych i telewizyjnych.

W piątek zastępca komendanta ukraińskiej Straży Granicznej Pawło Szyszolin oświadczył, że władze nie kontrolują prawie 200-kilometrowego odcinka swojej mierzącej około 2200 km granicy z Rosją.

Rozmowa prezydentów

Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził we wtorek rozmowę telefoniczną z Poroszenką o sytuacji na wschodzie Ukrainy, w tym o ewentualnym zawieszeniu broni w rejonie konfliktu. "Szefowie państw ocenili aktualne kwestie dwustronnych relacji rosyjsko-ukraińskich" - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Był poruszony temat ewentualnego zawieszenia ognia w rejonie działań bojowych na południowym-wschodzie Ukrainy - dodał.

Putin wyraził zaniepokojenie śmiercią dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem i podkreślił konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przedstawicielom mediów, pracujących w rejonie konfliktu - poinformował Pieskow. Poroszenko ze swojej strony przekazał wyrazy współczucia i zapewnił, że zostanie przeprowadzone dokładne śledztwo, wyjaśniające przyczyny zdarzenia - powiedział rzecznik.

Dwaj pracownicy rosyjskiej telewizji WGTRK zginęli we wtorek w okolicach Ługańska od pocisków. Według rosyjskiego MSZ ostrzał prowadziły ukraińskie siły rządowe "w miejscu, gdzie nie było żadnych obiektów wojskowych".

Ani słowa o porwaniu

Sąd w Ankarze nałożył we wtorek na wszystkie tureckie media zakaz informowania o 49 obywatelach Turcji uprowadzonych w ubiegłym tygodniu przez bojowników dżihadystycznych w Mosulu na północy Iraku. Decyzję tę sąd umotywował bezpieczeństwem zakładników.

Postanowienie sądu, które zostało przesłane instytucji nadzorującej nadawców radiowo-telewizyjnych (RTUK), dotyczy wszystkich tureckich mediów, w tym internetu. Za złamanie tego polecenia grozi grzywna lub zakaz nadawania - podała agencja AFP, nie precyzując jednak, jak długo zakaz nadawania miałby być utrzymany.

Opozycja w Turcji i organizacje pozarządowe systematycznie zarzucają rządzącym ataki na wolność słowa.

Wakacyjna praca

W TVN24 Biznes i Świat przyjrzymy się wakacyjnemu rynkowi pracy sezonowej. W Polsce kwitnie w okresie od czerwca do końca października. Najbardziej poszukiwani są wtedy pracownicy do branż związanych z turystyką, gastronomią, promocją, opieką (nad dziećmi i osobami starszymi) a także osoby na zastępstwo we wszystkich branżach.

Młodzi zostają w rodzinnym domu

W TVN24 Biznes i Świat postaramy się także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mimo osiągnięcia dorosłości, ponad połowa Polaków od 18. do 35. roku życia wciąż mieszka z rodzicami.

Życie na własny rachunek to z jednej strony wolność i prywatność, a z drugiej zobowiązania, które trzeba płacić regularnie. O tyle, o ile rodzicom można dokładać się do rachunków, ale nie zawsze trzeba, to w przypadku samodzielnego mieszkania czynsz, rachunki, czy ratę kredytu hipotecznego trzeba płacić co miesiąc.

Młodzi pragną dorosłości, ale boją się odpowiedzialności z nią związanej. Jeśli nie stać ich na zakup mieszkania, czekają w domu rodziców aż się dorobią. Wysokie ceny nieruchomości i niskie zarobki sprawiają, że często trwa to bardzo długo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane