• rozwiń

Dziś w TVN24 Biznes i Świat: Szczyt w Hadze. Obama przywiezie gaz, a Chiny kontrakty?

Poniedziałek na świecie i w biznesie. Co przyniesie szczyt w Hadze? Odtwórz: Poniedziałek na świecie i w biznesie. Co przyniesie szczyt w Hadze?
Foto: PAP/EPA, White House | Video: TVN24 BiS Foto: Wizyta prezydentów Chin i Stanów Zjednoczonych jest ważna nie tylko ze względów politycznych, ale także gospodarczych | Video: Poniedziałek na świecie i w biznesie. Co przyniesie szczyt w Hadze?

Dziś w TVN24 Biznes i Świat śledzimy m.in. wydarzenia w Hadze, gdzie dojdzie m.in. do spotkania grupy G7 na temat sytuacji na Ukrainie. Na szczycie spotkają się też Barack Obama i prezydent Chin Xi Jinping. Ma ma być również poruszona kwestia dostarczenia amerykańskiego gazu do Europy.

W poniedziałek w Hadze rozpoczyna się dwudniowy szczyt z udziałem 52 państw na temat bezpieczeństwa nuklearnego. W kuluarach dojdzie też do spotkania grupy G7. Oficjalnie delegaci mają się zająć problemem powstrzymania organizacji terrorystycznych i przestępczych przed zdobyciem broni atomowej i materiałów umożliwiających jej produkcję.

Chodzi tu o maksymalne ograniczenie dostępu do materiałów radioaktywnych, takich jak wzbogacony uran, czy pluton.

Na nieoficjalnej części wieczornego spotkania może pojawić się także kwestia dostarczenia amerykańskiego gazu z łupków do Europy. Surowiec mógłby być alternatywą dla rosyjskiego gazu i stanowiłby także istotny argument polityczny w negocjacjach z Kremlem. Ponadto spotkanie szefów dyplomacji USA Johna Kerry'ego i Rosji Siergieja Ławrowa.

Wojsko USA na Ukrainie?


Na szczycie obecny będzie m.in. prezydent Chin. Jego wizyta w Europie to nie tylko wielka polityka, ale i biznes. Francuzi i Niemcy liczą na zacieśnienie współpracy gospodarczej z Chinami, które chcą kupić co najmniej 150 Airbusów o wartości 20 mld dolarów. Berlinowi i Paryżowi zależy na dobrych stosunkach z Chinami, bo te są najszybciej rosnącym na świecie rynkiem lotniczym.

Świat rynków

Sprawdzimy też jak na gospodarkę Polski wpłyną sankcje nałożone na Rosję. Jakie branże ucierpią najbardziej? Kto powinien bać się o swoją pracę? Na te pytania odpowiedzą eksperci goszczący w TVN24 Biznes i Świat.

Ważnym dla rynków będą również prezentowane dziś dane PMI dla najważniejszych gospodarek świata.

Wśród gości TVN24 Biznes i Świat znajdą się m.in. Piotr Kuczyński analityk z Di Xelion, Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, Andrzej Domański, zarządzający Noble Funds TFI, Jan Misiuna amerykanista ze Szkoły Głównej Handlowej, prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Bogdan Pliszka politolog, Adam Balcer ekspert z Laboratorium Idei Leszek Ślazyk z portalu Chiny24.com.

Zachowek, bezpieczeństwo nuklearne i NATO

W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer zajmie się dzisiaj darowizną i zachowkiem. Czy można dokonać darowizny w taki sposób by osoba obdarowana nie musiała płacić zachowku spadkobiercom? Odpowiedź dziś o 20-ej na antenie TVN24 Biznes i Świat.

O godz. 21 gościem Bartosza Węglarczyka w programie "Świat" będą politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, z którym dyskusja dotyczyć będzie szczytu państw w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego, a dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny kulturaliberalna.pl powie o skutkach, jakie w Europie może wywołać sukces prawicy w wyborach lokalnych we Francji.

Z kolei Katarzyna Werner o godzinie 22.00 w programie "24 godziny" przypomni stanowisko dowódcy wojsk NATO w Europie, który ostrzega przed Rosją. Czy NATO przesunie swoje dywizje na Wschód, w tym do Polski ?

 

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane