• rozwiń

Dziś szczegóły debiutu Tauronu

Dziś szczegóły debiutu Tauronu
Foto: sxc.hu Foto: Ile wart jest energetyczny gigant?

Od dziś inwestorzy instytucjonalni mogą zapisywać się na akcje Tauronu. Zapisy te potrwają do czwartku. Wciąż nie wiadomo jaką cenę za akcje energetycznego giganta wyznaczy resort skarbu. Ostateczną decyzję poznamy dziś. Jak donosi "Rzeczpospolita" będzie to ok. 57 groszy za walor.

W poniedziałek zakończyła się budowa księgi popytu na papiery Tauronu wśród inwestorów instytucjonalnych. Mogli oni składać od 4 czerwca deklaracje zainteresowania walorami spółki.

Dziś resort skarbu ma poinformować o cenie sprzedaży i ostatecznej liczbie akcji sprzedawanych inwestorom indywidualnym oraz instytucjonalnym. Maksymalna cena sprzedaży jednej akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 70 groszy (to cena przed scaleniem akcji).

57 gr za akcję?

Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że cena będzie jednak niższa ze względu na niższe oferty ze strony inwestorów instytucjonalnych. Zdaniem "Rz", Skarb Państwa sprzeda akcje Tauronu po około 0,57 zł. Gdyby wszystkie akcje grupy udało się uplasować po tej cenie, wpływy ze sprzedaży wyniosłyby 4,2 mld zł.

Z doniesień "Rz" wynika, że na akcje Tauronu zapisało się ponad 230 tys. inwestorów indywidualnych. MSP przeznaczyło dla nich pulę 20 proc. akcji z 52 proc. przewidzianych do sprzedaży. Jak poinformował wiceminister skarbu Jan Bury, zostanie ona jednak prawdopodobnie zwiększona do 25 proc., w związku z ogromnym zainteresowaniem ze strony drobnych inwestorów.

Według Burego, debiut spółki 30 czerwca nie jest zagrożony i powinien być sukcesem dla Skarbu Państwa.

Energetyczny gigant

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

Resort skarbu ma ok. 87 proc. akcji spółki; pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy.

bgr/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane