• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Dziedzicząc spadek odziedziczysz też długi

Dziedzicząc spadek odziedziczysz też długi
Foto: TVN24 Foto: Spadek nie zawsze musi sie wiązać z zyskiem finansowym

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega, że dziedziczenie spadku może wiązać się z odziedziczeniem długów zaciągniętych przez osobę zmarłą. Spadkobiercy, którzy nie chcą się stać dłużnikami banków, mogą temu zapobiec - informuje urząd.

Jak mówi Katarzyna Mazurkiewicz z KNF, do urzędu trafiają skargi i pytania osób zaskoczonych informacjami z banku, że są ich dłużnikami, bo wraz z odziedziczeniem spadku odziedziczyły także zaciągnięte długi. - Jest to szczególnie bolesne dla spadkobierców, jeżeli informację taką otrzymują po kilku latach od nabycia spadku, a wartość długów przekracza wartość spadku - dodaje.

Dlatego urząd opublikował na swojej stronie internetowej "Informację dotyczącą dziedziczenia długów bankowych". Wyjaśnia w niej wszelkie zawiłości związane z dziedziczeniem. "Zgodnie z treścią art. 922 kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki wynikające z umowy kredytu przechodzą na spadkobierców. Na nich zatem ciąży obowiązek spłaty kredytu zaciągniętego przez zmarłego kredytobiorcę" - pisze KNF.

Przyjąć, czy nie?

Dla spadkobiercy kluczowe znaczenie ma sposób przyjęcia spadku, który można przyjąć albo odrzucić. "Skutkiem odrzucenia spadku jest wyłączenie z dziedziczenia. Proste przyjęcie spadku spowoduje, że spadkobierca będzie ponosił odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczeń" - wyjaśnia urząd.

Zdaniem KNF, aby ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkowe, można "przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza". Wówczas spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem, ale tylko do określonej kwoty, równej tzw. wartości czynnej spadku (wartości spadku pomniejszonej o wartość długów spadkowych - red.). "Za długi spadkowe, które tę wartość przewyższają, spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności" - wyjaśnia urząd.

Pamiętaj o oświadczeniu

KNF radzi potencjalnym spadkobiercom, by w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedzą się o tzw. tytule swego powołania do dziedziczenia (z reguły od chwili, gdy dowiedzieli się o śmierci spadkodawcy), złożyli oświadczenie (w sądzie lub u notariusza) o odrzuceniu spadku lub jego przyjęciu. W oświadczeniu takim należy wskazać sposób przyjęcia spadku.

"Jeżeli spadkobierca nie złoży oświadczenia, że przyjmuje spadek i nie określi sposobu jego przyjęcia oraz gdy w ciągu 6 miesięcy nie odrzuci spadku, to traktowany jest jak osoba przyjmująca spadek wprost i odpowiada za długi spadkowe bez ograniczeń" - ostrzega KNF.

W informacji podkreślono, że trzeba pamiętać o jak najszybszym powiadomieniu banku o odziedziczeniu długu z tytułu kredytu udzielonego spadkodawcy i ustaleniu zasad dalszej spłaty kredytu przez spadkobierców.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane