• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dziecko kosztuje. Nawet 190 tys. złotych

Dziecko kosztuje. Nawet 190 tys. złotych Odtwórz: Dziecko kosztuje. Nawet 190 tys. złotych
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: Gośćmi TVN24BiŚ byli Maria Rotkiel i Jarosław Sadowski | Video: Dziecko kosztuje. Nawet 190 tys. złotych

Nawet 190 tys. złotych może kosztować wychowanie dziecka - policzył Expander. Są wydatki, których możemy się spodziewać, jak wyprawka dla niemowlaka czy posłanie dziecka do szkoły. Czy zatem rodzicielstwo należy planować pod względem wydatków?

Z wyliczeń wynika, że np. koszt wyprawki dla niemowlaka to 2-3,5 tys. zł, posłanie dziecka do szkoły to 1200 zł, a na utrzymanie studenta kształcącego się w innym mieście trzeba przeznaczyć ok. 1500 zł.

- Lepiej żebyśmy nie oszukiwali się pod względem wydatków na dziecko. Nasze życiowe plany, cele i jakość naszego życia związane są także z pieniędzmi. Dobrze jest być pragmatycznym, starać się planować, na ile jest to możliwe – mówi psycholożka Maria Rotkiel.

Według analityka Expandera Jarosława Sadowskiego, wydatki związane z dzieckiem da się zaplanować, choć nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. - Wiemy jak mniej więcej toczy się życie dziecka. Jednak niektóre rzeczy nas zaskakują – mówi.

Pieniądze są barierą

Jak zauważa Rotkiel pieniądze są barierą w planowaniu rodzicielstwa. Polacy wiedzą, że będzie to dla nich trudny czas. - Ja już widzę, że będzie trzeba wyremontować mieszkanie – mówi o swoich doświadczeniach związanych z wychowaniem dziecka Rotkiel.

Według niej należy pamiętać też o tzw. utraconych korzyściach, czyli na przykład braku możliwości podejmowania dodatkowych zleceń, czy pracy w nadgodzinach.

Eksperci zgodnie twierdzą, że pojawienie się dziecka jest dobrym impulsem do zdobycia awansu w pracy lub tego, by zacząć gromadzić oszczędności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane