• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dyrektor do nadzoru banków pilnie poszukiwany

Dyrektor do nadzoru banków pilnie poszukiwany
Foto: TVN24 Foto: KNF szuka dyrektora, który będzie nadzorował banki

Komisja Nadzoru Finansowego szuka dyrektora, który będzie kontrolował banki. Instytucja jest pewna przejęcia nadzoru bankowego, ale prezes NBP zamierza walczyć o niego do końca - pisze "Rzeczpospolita".

Komisja właśnie ogłosiła konkurs na dyrektora zarządzającego pionem nadzoru bankowego. Przygotowuje się bowiem do wchłonięcia z początkiem 2008 r. Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, który teraz jest częścią właśnie NBP. Nowy nadzorca banków nie będzie jednak zasiadał w Komisji Nadzoru Finansowego (szef GINB także nie jest członkiem zarządu NBP). Jego pracę będzie monitorować przewodniczący KNF.

– Chcemy wybrać dyrektora zarządzającego do końca tego roku – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy KNF.

To, czy włączony do KNF nadzór bankowy będzie działał sprawnie, a kierująca nim osoba będzie kompetentna, interesuje nie tylko finansistów. Pracy nadzoru będą się przyglądać m.in. posłowie. Jest to konsekwencja potężnego sporu o nadzór bankowy, który trwa od blisko roku i zaangażował polityków.

Nowy nadzorca banków musi być prawnikiem lub ekonomistą. Ma świetnie znać rynek bankowy, posiadać kilkuletnie doświadczenie zawodowe w sektorze finansowym. KNF wymaga, żeby miał ogólną wiedzę z zakresu prawa, umiał zarządzać zespołem i bardzo dobrze mówił po angielsku. Plus można dostać także za posiadanie stopnia naukowego. Zainteresowani mają czas do 12 grudnia na przysłanie swoich zgłoszeń do KNF. Z pewnością swoje oferty zgłoszą osoby, które obecnie pracują na stanowiskach kierowniczych w GINB i KNF.

Tymczasem szef NBP zapowiada, że będzie prowadził wszelkie działania, aby powstrzymać proces przejęcia nadzoru nad bankami przez Komisję Nadzoru Finansowego. W Sejmie jest złożony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego projekt nowelizacji ustawy, w którym jest zapisane, że nadzór bankowy zostaje w NBP do 2013 r. Poseł PO Zbigniew Chlebowski twierdzi jednak, że projekt zostanie odrzucony.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane