• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Dworzec Główny w Szczecinie do remontu. Koszt 120 mln zł

Dworzec Główny w Szczecinie do remontu. Koszt 120 mln zł
Foto: pkpsa.pl Foto: Szczeciński Dworzec Główny mieści się na Nowym Mieście

Dworzec Szczecin Główny zostanie gruntownie przebudowany. PKP SA ogłosiły przetarg na prace modernizacyjne. Warta ok. 120 mln zł inwestycja ma się zakończyć w październiku 2015 r. - poinformowały służby prasowe przewoźnika.

Jak zapewnia spółka, przebudowany dworzec będzie bardziej funkcjonalny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja obejmie również przyległe do dworca tory i perony.

Od projektu do budowy

Inwestycja będzie przebiegała w formule „Projektuj buduj". Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca opracuje projekt, a następnie przeprowadzi roboty budowlane według przygotowanego przez siebie harmonogramu.

PKP planuje, że w ramach inwestycji w Szczecinie zostanie kompleksowo przebudowany budynek dworca oraz zmieniona organizacja ruchu na terenie stacji. Przebudowany zostanie również tunel podziemny i kładka nad torami. Powstanie nowa kładka łącząca przyległą ulicę Owocową bezpośrednio z budynkiem dworca. Stanie się ona główną drogą z budynku na perony. Zostanie również wymieniona nawierzchnia peronów. Powstaną nowe wiaty i zainstalowany będzie nowoczesny system monitoringu.

Prace mają być prowadzone tak, by dworzec mógł cały czas funkcjonować. Przewoźnik czeka na oferty do 7 lipca br. Inwestycja ma być współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Kolejne miasta

PKP zamierza też przebudować - oprócz dworca w Szczecinie - podobne obiekty w Bydgoszczy i Gliwicach. Dotychczas zmodernizowano dworce we Wrocławiu i Gdyni oraz wybudowano nowy, podziemny dworzec Kraków Główny.Szczeciński Dworzec Główny mieści się na Nowym Mieście, na lewym brzegu Odry. Jest to jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski. Pierwszy pociąg z Berlina wjechał na nią 15 sierpnia 1843 roku. Dworzec nazywał się wówczas Berlińskim.

Około 1900 r. powstał budynek dworca, który po przebudowach i odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej istnieje do dzisiaj.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane