• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dworcowy brud wstrząsnął inspekcją sanepidu

Dworcowy brud wstrząsnął inspekcją sanepidu
Foto: TVN24 Foto: Higiena na dworcach i w pociągach przeraziła inspektorów UEFA

Inspektorzy sanepidu przeprowadzający w Polsce kontrolę przed Euro 2012 byli wstrząśnięci - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Przerazić miał ich brud w pociągach i co piąty bar nie spełniający norm sanitarnych.

Przedstawiciele sanepidu mieli zastrzeżenia aż do 1/5 spośród 750 skontrolowanych barów! Brudne podłogi, stoły i lady, w których trzyma się jedzenie - to najlżejsze z uchybień. Zdarzało się na przykład, że pieczywo leżało na ladzie i opierali się o nie kupujący.

W ośmiu barach inspektorzy odkryli, jak to określają w raporcie, „obecność żywych i martwych szkodników”. Poza tym produkty, które powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, nie znajdowały się w lodówkach. A niemal nigdzie nie było procedur wycofywania przeterminowanego jedzenia.

Okazuje się też, że pragnąc zachować zdrowie, lepiej nie pić wody w autobusach PKS. Na 35 pojemników z wodą pitną tylko połowa była prawidłowo czyszczona i dezynfekowana.

Dworcowa rzeczywistość

Wytknął też brud i bałagan na dworcach. Źle jest na co trzecim dworcu PKP (na 160 kontroli) i na co szóstym dworcu PKS (na 60 skontrolowanych). – Na nasze usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że najgorsza sytuacja jest na starych, mało uczęszczanych dworcach – mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA. – Spośród 80 największych dworców 15 już jest gruntownie wyremontowanych. Do 2012 roku wyremontujemy kolejnych 30. Z brudem podróżni muszą się zmagać nie tylko na dworcach, ale i w pociągach.

Inspektorzy sprawdzili tysiąc wagonów kolejowych. Co zastali? W toaletach i umywalkach – brak wody, kosze przepełnione śmieciami, na podłogach brud.

Pociągi widma

Pociągi zazwyczaj wyjeżdżały w trasy czyste. A wracały w opłakanym stanie. – Na dłuższych trasach wynajmujemy firmy sprzątające, ale nie docierają wszędzie. Podróżni widzą chyba jednak, że sytuacja z roku na rok się poprawia – mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik spółki PKP Przewozy Regionalne.

Trudniej będzie zmienić otwarte na tory toalety. Na 231 skontrolowanych przez sanepid pociągów tylko dziesięć miało nowoczesne ubikacje: takie, w których nieczystości są utylizowane. – To nasz największy problem. Zmiana toalet we wszystkich pociągach pociągnęłaby za sobą ogromne koszty – przyznaje Kurpiewski.

– Nowe składy i te, które przechodzą gruntowną renowację, mają już zamknięty system WC. Zanim jednak dostosujemy się do europejskich standardów, to trochę potrwa.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane