• rozwiń
  • WIG20 2184.35 -0.19%
  • WIG30 2509.19 -0.32%
  • WIG 56561.79 -0.18%
  • sWIG80 11621.76 -0.27%
  • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Dwóch chętnych na kwaterę Hitlera

Dwóch chętnych na kwaterę Hitlera
Foto: Wikipedia/Albert Jankowski Foto: "Wilczy Szaniec" do wzięcia

Oferty dwóch firm zainteresowanych dzierżawą dawnej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna wpłynęły do Lasów Państwowych. Nadleśnictwo Srokowo, na terenie którego jest kwatera, chce wydzierżawić ją na 20 lat za 470 tys. zł czynszu rocznie.

Jak poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz, koperty od oferentów zostaną otwarte jeszcze dziś. - Będą one sprawdzone pod względem formalnym i merytorycznym i gdy oferenci spełnią warunki, jakie postawiły Lasy Państwowe ogłaszając przetarg na dzierżawę, zostaną zaproszeni do licytacji czynszu. Licytacja odbędzie się w lutym - zaznaczył.

Teren, gdzie w czasie II wojny światowej była kwatera Hitlera "Wilczy Szaniec", należy do Skarbu Państwa i pozostaje w zarządzie Lasów Państwowych.

Lasy poszukują chętnego do prowadzenia w Gierłoży działalności turystycznej, gdyż umowa z poprzednim dzierżawcą wygasła.

Ma być nowocześniej

Nadleśnictwo oczekuje, że przyszły dzierżawca będzie miał doświadczenie w branży turystycznej, przedstawi biznes plan i koncepcję swojej działalności w Gierłoży. Lasy Państwowe chcą, by dzierżawca dokonał w "Wilczym Szańcu" inwestycji poprawiających infrastrukturę turystyczną.

- Chcemy, by zmodernizował hotel i restaurację, odremontował salę kinową i ekspozycyjną - wyjaśnił Piotrowicz.

"Wilczy Szaniec", dawny system bunkrów zlokalizowanych w lasach w okolicach Kętrzyna, odwiedza rocznie od 180 tys. do 200 tys. turystów z Polski i świata.

To w Gierłoży 20 lipca 1944 roku spiskowcy dokonali nieudanego zamachu na Hitlera. Eksplozja bomby przyniesionej przez płk Clausa von Stauffenberga do pomieszczenia, w którym odbywała się narada z udziałem Hitlera, jedynie niegroźnie raniła Fuehrera. Zamachowca i pozostałych spiskowców szybko pojmano i stracono. W 50. rocznicę zamachu rodziny i potomkowie spiskowców przyjechali do Gierłoży na odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane