• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dwa nowe przysmaki podzieliły los oscypka

Dwa nowe przysmaki podzieliły los oscypka
Foto: TVN24.pl Foto: Radykołka i kaszubska truskawka na unijnej liście

Redykołka, czyli niewielki, półtwardy, półtłusty serek i truskawka kaszubska uzyskały zostały wpisane przez Komisję Europejską na listę chronionych produktów regionalnych - czytamy na stronach portalu "Raport Rolny". W sumie Polska ma już 14 takich produktów.

Redykołkę, która najczęściej przybiera kształt zwierzątka, ptaszka, serduszka lub wrzeciona wyrabia się z mleka owczego pochodzącego od rasy „Polska Owca Górska”. Możliwe jest dodanie mleka krowiego rasy „Polska Krowa Czerwona”, ale w ilości nie większej niż 40 proc. Najmniejsze (w kształcie wrzecion) warzą od 30 do 60 g, zaś pozostałe nie przekraczają wagi 300 g. „Redykołka”, która uzyskała status Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP) może być produkowana na terenie wybranych gmin województwa śląskiego i małopolskiego.

Słodki smak lata

Aprobatę KE uzyskała też "Truskawka kaszubska". Wyróżnia się ona bardzo silnym, wyjątkowym i intensywnym aromatem, a także słodszym smakiem od owoców pochodzących z innych regionów. Miąższ owoców jest jędrny i soczysty. Pod zarejestrowaną nazwą mogą być sprzedawane jedynie odmiany Elsanta i Honeoye należące do klasy ekstra lub klasy I (do bezpośredniego spożycia) lub odmiana Senga Sengana (do przetwórstwa).

„Truskawka kaszubska” lub „kaszëbskô malëna” (w języku kaszubskim) będąca Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (ChOG) może być produkowana na obszarze powiatu kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego oraz gmin Przywidz, Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz Cewice.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane