• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Dwa biliony dolarów dla światowej gospodarki. G20 złożyło obietnicę

Dwa biliony dolarów dla świata. G20 złożyło obietnicę Odtwórz: Dwa biliony dolarów dla świata. G20 złożyło obietnicę
Foto: PAP/EPA | Video: Reuters Foto: Kolejna runda rozmów w listopadzie | Video: Dwa biliony dolarów dla świata. G20 złożyło obietnicę

W ciągu pięciu lat zasilimy światową gospodarkę dodatkowymi dwoma bilionami dolarów - ogłosili członkowie grupy G20 skupiającej najbogatsze państwa świata i Unię Europejską. Ekonomiści chwalą decyzję, ale wytykają jej brak konkretów.

W Sydney w Australii odbyło się spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych grupy G20. Od 20 do 23 lutego na formalnych i nieformalnych spotkaniach politycy rozmawiali o sposobach na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Jako cel postawili sobie "zwiększenie światowego PKB o ponad 2 proc."

Trudne reformy, ale konieczne

Szefowie resortów finansów podkreślili przy tym konieczność zwiększenia wydatków na infrastrukturę przy udziale sektora prywatnego.

Jak pisze CNN Money, to „znak, że decydenci zmieniają kurs z polityki oszczędności w stronę polityki nastawionej na wspieranie wzrostu gospodarczego”.

Musimy podjąć konkretne działania, aby zwiększyć inwestycje, handel, konkurencyjność i możliwości zatrudnienia. (...) Trzeba zwiększyć wielkość inwestycji, szczególnie w infrastrukturę

Oświadczenie G20

„Cieszą nas ostatnie sygnały świadczące o poprawie w globalnej gospodarce" – brzmi oświadczenie G20. "Nie ma jednak miejsca na zadowolenie" – zaznaczono.

"Każdy kraj będzie odgrywać znaczącą rolę w osiągnięciu naszego wspólnego celu. Wiemy, że reformy są trudne. Musimy działać na rzecz wzrostu gospodarczego i tworzyć miejsca pracy" - dodano. "Trzeba zwiększyć inwestycje, wymianę handlową i możliwości zatrudnienia” - stwierdzili członkowie grupy.

Mgliste zapowiedzi

Eksperci popierają te ambitne plany, jednak pozostają sceptyczni co do ich realizacji. - Pozostaje pytaniem, jak liderzy G20 planują zrealizować obietnicę podniesienia światowego PKB o co najmniej dwa proc. do 2018 r. - powiedział Michala Marcussen z Societe Generale. Zdaniem Stevena Englandera z Citigroup, wspólne oświadczenie sugeruje, że to "reformy strukturalne będą głównym motorem zmian". "Wychodzi na to, że projekty infrastrukturalne mają być finansowane przez sektor prywatny z wykorzystaniem zachęt podatkowych" - stwierdził.

Na szczegóły planów G20 pozostaje czekać do listopada. Wtedy, podczas kolejnego spotkania w Brisbane, państwa i UE przedstawią szczegółowe propozycje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane