• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Duży bank w Polsce zmienia właściciela?

Duży bank w Polsce zmienia właściciela?
Foto: TVN24 Foto: BZ WBK to łakomy kąsek

Czy BZ WBK trafi z irlandzkich rąk we francuskie? Według dziennika "Irish Times" Societe Generalne chciałby odkupić jeden z większych banków w Polsce od Allied Irish Bank. A Francuzi, którzy w Polsce mają już Eurobank, dysponują sporą gotówką.

Societe Generale ogłosił emisję akcji o wartości 4,8 mld euro. Większość (3,4 mld euro) pójdzie na spłatę zastrzyku, jaki bank dostał od francuskiego rządu. Pozostałe środki mają wesprzeć kapitały i pójść na przejęcia. BZ WBK, który - kontrolowany przez irlandzki AIB - jest idealnym celem - spekuluje irlandzki dziennik. Francuzi chcą bowiem uniezależnić biznes od ryzykownych operacji handlowych. Według gazety, w Polsce mieliby szukać banku detalicznego, który uzupełniałby operacje bankowości inwestycyjnej i kredytów konsumenckich.

Jednak to może być dopiero początek przejęć Francuzów, bo na ich celowniku jest też pakiet akcji banku Credit Nord, który chcą przejąć od francusko-belgijskiej Dexi.

Do trzech razy sztuka?

Pogłoski o sprzedaży BZ WBK przez AIB nie są nowością. Polskie władze banku dementowały je już w kwietniu, kiedy głośno było o finansowych kłopotach ich irlandzkiego właściciela. Analitycy wskazywali wtedy, że dla potencjalnego kupca mógłby to być świetny interes, bo BZ WBK, o ile doszłoby do transakcji, byłby jedynym dużym bankiem w regionie na sprzedaż, który ma stabilną pozycję na rynku.

AIB jest właścicielem 70 proc. Banku Zachodniego WBK SA, który zatrudnia w Polsce 10 tys. osób.

Bank Zachodni WBK S.A. jest trzecim, pod względem liczby placówek, bankiem w Polsce. Powstał w wyniku połączenia w 2001 roku. Banku Zachodniego SA i Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA. Prezesem zarządu banku od maja 2007 roku jest Mateusz Morawiecki.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane