• rozwiń

Duma akceptuje przystąpienie Rosji do WTO

Duma akceptuje przystąpienie Rosji do WTO
Foto: Wikipedia CC BY SA/ NVO Foto: Rosja coraz bliżej przystąpienia do WTO

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, głosami prokremlowskiej partii Jedna Rosja, ratyfikowała protokół o przystąpieniu Federacji Rosyjskiej (FR) do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Przeciwko wejściu Rosji do WTO zgodnie głosowały wszystkie trzy ugrupowania opozycyjne: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) i socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja. Uważają one, że związana z tym obniżka ceł i otwarcie gospodarki na zagraniczne inwestycje zaszkodzą krajowi.

Impuls do wzrostu

Jak wynika z wyliczeń Banku Światowego przystąpienie Rosji do WTO w perspektywie średnioterminowej może przyczyni się do wzrostu o 3,3, proc. PKB a w długoterminowej nawet o  11 proc. PKB.

Światowa Organizacja Handlu przyjęła Rosję w swe szeregi 16 grudnia 2011 roku. Formalnie Federacja Rosyjska przystąpi do WTO w 30 dni po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej. Protokół musi jeszcze zatwierdzić Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, i podpisać prezydent Władimir Putin. Mają na to czas do 23 lipca. W przeciwnym razie Rosja będzie musiała od nowa negocjować swoje członkostwo. Rosja zostanie 154. członkiem WTO.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane