• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dubaj tonie - nie tylko w długach

Dubaj tonie - nie tylko w długach
Foto: EPA Foto: Zagraniczne banki zaangażowały w budowle na pustyni 123 mld dolarów

Nie ma ugody w sprawie długu Dubai World. Jak podaje agencja Reuters, żaden z brytyjskich banków-wierzycieli tej agencji nie porozumiał się z nią w kwestii przełożenia terminu spłaty długu. Wcześniej jedna z dubajskich gazet podała, że ugoda została już wypracowana. Tymczasem "The Wall Street Journal" pisze, że dubajska wyspa w kształcie palmy powoli idzie pod wodę.

Brytyjskimi wierzycielami Dubai World są banki HSBC, Standard Chartered, Lloyds i Royal Bank of Scotland. Według dubajskiej gazety, banki podały, że są pewne, iż emirat spłaci zadłużenie. Źródło agencji Reuters uważa jednak, że te doniesienia nie są zgodne z prawdą - a same banki nie udzielają komenatrza.

To właśnie brytyjscy pożyczkodawcy są najbardziej zaangażowani na dubajskim rynku, bo finansowali wiele inwestycji w czasie ostatniego boomu na rynku nieruchomości. Ze 123 miliardów dolarów, jakie zagraniczne banki pożyczyły Zjednoczonym Emiratom Arabskim, 50 miliardów dolarów pochodzi właśnie z Wysp Brytyjskich.

Palma zapada się w morze

Tymczasem Dubaj tonie nie tylko w długach. Jak pisze "The Wall Street Journal", dubajska wyspa w kształcie palmy powoli idzie pod wodę. Wyspa jest koronną inwestycją Dubai World, czyli rządowej agencji inwestycyjnej, mającej kłopoty ze spłatą długów.

Gazeta powołuje się na naukowców, którzy podają, że w wyniku ocieplenia klimatu sztuczna wyspa zagłębia się w wodzie w tempie 5 milimetrów rocznie. Według badaczy, ze zdjęć satelitarnych wynika, że budowle wzniesione na jej brzegach mogą ulec zniszczeniu. Dodatkowo, sam grunt, z którego usypana jest wyspa, osiada. Firma Dubai World podała, że te informacje są nieprawdziwe. Inwestycja w sztuczną wyspę-palmę jest warta 12 miliardów dolarów.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane