• rozwiń

Dubaj popłynie ropą

Dubaj popłynie ropą
Foto: SXC Foto: Dubaj boryka się z niewypłacalnością

Koniec kłopotów finansowych Dubaju? Rząd zadłużonego emiratu, który ma niewielkie zasoby ropy naftowej, ogłosił odkrycie złoża tego surowca w strefie przybrzeżnej.

Władca Dubaju, "szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum ogłasza dobrą nowinę narodowi emiratów arabskich wraz z odkryciem nowego złoża ropy naftowej u wybrzeży Dubaju" - napisał rząd w krótkim komunikacie.

Nie podano wielkości złoża ani możliwego tempa jego eksploatacji.

Produkcja ropy naftowej stanowi obecnie zaledwie 4 proc. PKB Dubaju. Gospodarka tego kraju opiera się na handlu i usługach.

Dubaj tonie w długach

Obecne zadłużenie Dubaju wynika z zaciągania ogromnych kredytów na finansowanie wielkich projektów. Jak informowała agencja Bloomberga, Nakheel PJSC - deweloper powiązany z Dubai World - miał w pierwszej połowie 2009 r. 3,65 mld dolarów straty i musi, podobnie jak spółka-matka, renegocjować swoje zobowiązania z wierzycielami.

Natomiast Dubai World rozpoczął rozmowy z wierzycielami o zmianie warunków spłaty swojego, sięgającego 56 mld dol. długu. Za koncernem wstawił się tamtejszy bank centralny oraz władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zapowiedziały, że nie pozwolą upaść żadnej dużej spółce.

mon//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane