• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Drzewa zamiast ekranów przy drogach

Drzewa zamiast ekranów przy drogach
Foto: TVN 24 Foto: Ekrany

Przed hałasem zamiast dźwiękoszczelnych ekranów, będą chronić szpalery drzew i wykopy. Takiego rozwiązania chce Ministerstwo Transportu. Dostawcy ekranów ripostują, że będzie jeszcze gorzej i drożej - pisze "Puls Biznesu".

Resort transportu przygotował projekty nowelizacji rozporządzeń, które zmieniają przepisy dotyczące ochrony przed hałasem i wibracjami. Z rozporządzenia dotyczącego "warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi i ich usytuowanie", resort planuje wykreślić art. 179 i 180. Dzięki temu zamiast stawiać ekrany, wykonawca będzie mógł np. posadzić drzewa.

Resort zmienia także przepisy dotyczące mostów i wiaduktów drogowych położonych w pobliżu zabudowań. I w tym przypadku zamiast ekranów przed oknami, można będzie posadzić drzewa. Firmy budujące drogi są za.

Wysokie koszty

O zmiany prawne od dawna zabiega także GDDKiA. Wskazuje na wysokie koszty związane z budową ekranów - 1 mkw. ekranu kosztuje od 150 do 230 euro.

Dostawcy ekranów uważają z kolei, że zmiany przepisów nie przyniosą drogowcom znaczących oszczędności, a ich branży zaszkodzą.

- Obawiam się, że po wdrożeniu nowelizacji wahadło wychyli się w drugą stronę - w modzie będzie rezygnacja z ekranów, nawet jeśli ich postawienie będzie zasadne  - ocenia Tomasz Kowalik, wiceprezes Invest Remeksu, firmy dostarczającej ekrany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane