• rozwiń
  • WIG20 2194.53 +0.52%
  • WIG30 2484.00 +0.56%
  • WIG 57542.46 +0.22%
  • sWIG80 11419.88 -0.09%
  • mWIG40 3652.85 +0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:13

Dostosuj

Drukuj do końca roku ile się tylko da

Drukuj do końca roku ile się tylko da
Foto: TVN24 Foto: Książki wydrukowane do końca roku do końca kwietnia 2011 będą miały zerową stake VAT

Dotychczasowa, zerowa stawka VAT na książki zostanie utrzymana do końca kwietnia 2011 roku, ale tylko w przypadku tych wydawnictw, które zostaną wydrukowane i przekazane do dystrybucji jeszcze w tym roku - proponuje MF w opublikowanym w czwartek projekcie rozporządzenia.

Czekająca na podpis prezydenta ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in. podwyżkę z 22 proc. do 23 proc. podstawowej stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 roku. Do końca grudnia 2013 będą obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-procentowa stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne.

Do kiedy zerowy VAT

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra finansów, do końca kwietnia 2011 roku ma obowiązywać zerowa stawka na książki. Z kolei do końca lutego można będzie stosować zerową stawkę na czasopisma specjalistyczne, a do końca stycznia 7-procentową stawkę dla pozostałych wydawnictw np. gazet, czy magazynów.

"Ulgi" nie będą jednak dotyczyć wszystkich wydawnictw. Księgarnia, która po 1 stycznia 2011 roku będzie chciała opodatkować książki obecną stawką VAT, powinna posiadać dokumenty potwierdzające, że książki te zostały przekazane do dystrybucji przed dniem zmiany stawki podatku. W przypadku gazet i czasopism potrzebne będzie zaświadczenie, że rozpoczęcie wydawania danego numeru do dystrybucji nastąpiło przed 1 stycznia 2011.

Bałagan będzie mniejszy

"Wprowadzenie przepisów przejściowych jest zasadne z uwagi na fakt, że obowiązek podatkowy w przypadku dostawy tych towarów powstaje na szczególnych zasadach. Ponadto, dla książek i czasopism specjalistycznych następuje stosunkowo wysoka podwyżka stawki VAT (o 5 pkt proc.)" - napisał resort finansów w uzasadnieniu do projektu.

Zdaniem starszego menedżera z firmy doradczej Deloitte Przemysława Skorupy, propozycja ministerstwa finansów to dobra wiadomość dla księgarzy i kolporterów.

- Zarówno jedni i drudzy będą mieli więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów i zmiany stawek VAT. Spowodowałaby ona problemy związane z opodatkowaniem książek, które trafiły do dystrybucji przed podwyżką. Nie będzie też konieczne ich +przemetkowanie+, albo zmiana cen, które są często nadrukowane na książkach - powiedział PAP Skorupa. Zaznaczył, że podobna sytuacja dotyczyłaby prasy i czasopism, wydawanych jeszcze w tym roku, ale sprzedawanych po 1 stycznia 2011.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane