• rozwiń
  • WIG20 2157.62 +0.07%
  • WIG30 2446.94 +0.20%
  • WIG 57048.36 +0.26%
  • sWIG80 11476.26 -0.11%
  • mWIG40 3651.14 +0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:35

Dostosuj

Drukarnia dolarów Fed działa pełną parą

Drukarnia dolarów Fed 
działa pełną parą
Foto: TVN24 Foto: Szef Fed Ben Bernanke nie zaskoczył

Tani kredyt nadal będzie wspomagany drukowaniem dolarów - zdecydował w środę Fed. Amerykański Bank Centralny zostawił główną procentową w przedziale 0-0,25 proc. i podtrzymał decyzję o skupowaniu do końca czerwca obligacji za łączną sumę 600 mld dol.

- Komitet Otwartego Rynku podjął po pierwsze decyzję o utrzymaniu polityki reinwestowania środków z zapadających papierów - mówił na konferencji prasowej szef Fed Ben Bernanke.

"Ożywienie gospodarcze przebiega w umiarkowanym tempie, a sytuacja na rynku pracy pojawia się stopniowo" - napisano w komunikacie Rezerwy Federalnej po jej dwudniowym posiedzeniu. - "Wzrost inflacji, a zwłaszcza wzrost cen surowców obserwowany w ostatnim okresie, wydaje się mieć charakter przejściowy. Sytuacja na rynku nieruchomości wciąż pozostaje słaba" - dodano.

W kwietniowym komunikacie pozostała kluczowa fraza, że zerowe stopy procentowe zostaną utrzymane w "dłuższym okresie". Pozostają one na niezmienionym poziomie od grudnia 2008 roku.

Wielkie drukowanie trwa

Decyzja o stopach jest zgodna z tym, co prognozowali analitycy i nie wywołała większej reakcji. Uwaga rynku w oczekiwaniu na decyzję Fed była skupiona jednak na czymś innym, a mianowicie co dalej z programem skupowania obligacji, czyli de facto drukowaniem pieniędzy, co w sumie ma zasilić gospodarkę kwotą 600 mld dol. Rezerwa Federalna poinformowała, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami akcja będzie trwała do końca czerwca.

- Fed jest przygotowany do dostosowania posiadanego przez siebie portfolio obligacji do poziomu, który w najlepszy sposób zapewni maksymalne zatrudnienie w gospodarce amerykańskiej oraz stabilność cen – poinformowano.

Bernanke dodał: - Fed zgodnie z planem zakończy program skupu długoterminowych papierów skarbowych o wartości 600 miliardów dolarów z końcem tego kwartału. Komitet będzie na bieżąco monitorował wielkość inwestycji w papiery skarbowe w świetle najnowszych informacji i jest gotowy dostosować wielkość tych inwestycji tak aby spełnić swój mandat.

Fed w listopadzie zeszłego roku zdecydował, że skupi z rynku obligacje za 600 mld dol. obligacje, aby w ten sposób dostarczając świeży kapitał.

Posiedzenie Fed po raz pierwszy w historii zakończyło się konferencją prasową jej szefa Bena Bernanke.

mkg/kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane