• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Druga nitka Gazociągu Północnego gotowa. Teraz próbne tłoczenie gazu

Druga nitka Gazociągu Północnego gotowa. Teraz próbne tłoczenie gazu
Foto: TVN 24 Foto: Drugą nitką Gazociagu Północnego gaz popłynie w październiku 2012 roku

Spółka Nord Stream poinformowała w środę o zakończeniu prac przy montażu drugiej nitki Gazociągu Północnego, którym w październiku 2012 roku ma popłynąć gaz z Rosji po dnie Morza Bałtyckiego bezpośrednio do Niemiec.

Część podwodna drugiej nitki Gazociągu Północnego została zespawana w okolicach rosyjskiego wybrzeża z przebiegającym po lądzie odcinkiem magistrali - podała spółka będąca operatorem Gazociągu Północnego. Prace w okolicach zatoki Portowaja koło Wyborga przebiegły bez żadnych zakłóceń. W najbliższych dniach rozpocznie się próbne tłoczenie gazu, początek regularnych dostaw spodziewany jest w październiku - podała agencja dpa.

Druga nitka taka sama jak pierwsza

Pierwszą nitkę magistrali o mocy przesyłowej 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie oddano do użytku w listopadzie 2011 roku. Druga ma mieć taką samą moc.  Morski odcinek magistrali, liczący 1224 km, zaczyna się od tłoczni Portowaja w pobliżu Wyborga, a kończy w okolicach Greifswaldu we wschodnich Niemczech. Przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec.

Kontrakty na dostawę gazu

Oprócz Gazpromu (z 51 proc. udziałów) udziałowcami Nord Stream są niemieckie koncerny E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (mają po 15,5 proc.), a także holenderska spółka Gasunie i francuski GdF (po 9 proc.).
Gazprom podpisał już kontrakty na dostawy surowca z Gazociągu Północnego dla odbiorców w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Francji i W.Brytanii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane