• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Droższy węgiel zwiększy rachunki za prąd

Droższy węgiel zwiększy rachunki za prąd
Foto: TVN24.pl Foto: Kopalnie chcą podnieść ceny węgla

Ceny energii pójdą w górę. Podwyżka może sięgnąć nawet 10 procent. Dlaczego? Bo kopalnie chcą więcej za surowiec - pisze "Rzeczpospolita".

- Bez podwyżek cen Kompania Węglowa będzie w coraz gorszej sytuacji - mówi jej rzecznik, Zbigniew Madej. Potwierdza on również informacje gazety o rozmowach z elektrowniami, które dotyczą wzrostu cen surowca o około 15 proc. Negocjacje te są o tyle ważne, że Kompania Węglowa jest liderem rynku i dostarcza prawie dwie trzecie węgla kamiennego zużywanego co roku przez elektrownie.

Konkurencja czeka

Według gazety, jej konkurenci: Katowicki Holding Węglowy i Jastrzębska Spółka Węglowa, czekają na wyniki negocjacji Kompanii. - To na razie luźne rozmowy, ale podwyżki mogą być znaczące - przyznaje Leon Kurczabiński z Katowickiego Holdingu Węglowego. - Dostosujemy się do cen wiodącego producenta węgla energetycznego, czyli Kompanii Węglowej - nie ukrywa rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Rosną ceny surowców

Podwyżki są nieuniknione, bo polskie górnictwo jest deficytowe - zauważa "Rzeczpospolita". W dodatku ceny surowców na świecie szybko rosną. Sama Kompania musi się też wywiązać z obietnicy podwyżek płac górników. Mają one wzrosnąć o około 10 proc. Wyższe koszty zakupu surowców spowodują, że elektrownie będą musiały podnieść ceny prądu.

- Zakup paliwa stanowi około połowy kosztów produkcji energii, zatem gdybyśmy chcieli uwzględnić podwyżki w kopalniach, energia musiałaby zdrożeć o około 8 procent - tłumaczy w rozmowie z gazetą szef Południowego Koncernu Energetycznego Jan Kurp.

Rzeczpospolita zauważa, że powodów do obaw nie mają za to indywidualni odbiorcy węgla. Ale tylko dlatego, że ich podwyżka cen już dotknęła. Od 1 października płacą za węgiel około 10 proc. więcej.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane