• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Droższy gaz jeszcze nie w maju

Droższy gaz jeszcze nie w maju
Foto: sxc.hu Foto: URE wciąż mówi NIE PGNiG

Proponowana przez PGNiG podwyżka cen gazu nie wejdzie w życie 1 maja - powiedziała rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska. Aby tak się stało, Urząd musiałby zatwierdzić podwyżkę do 17 kwietnia.

- Analizujemy drugą odpowiedź Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na nasze wezwanie w sprawie wniosku taryfowego. Jest jeszcze sporo pytań, nie wykluczamy trzeciego wezwania do jego korekty - wyjaśniła Głośniewska.

W czwartek wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc powiedział, że jego spółka chciałaby podnieść taryfę na gaz od 1 maja, ale będzie to możliwe, jeśli URE zatwierdzi wniosek spółki do połowy kwietnia. Jak mówił wówczas, do tego "potrzebna jest wola obu stron".

Maksymalnie 19 proc. w górę

26 marca prezes URE po raz drugi wezwał PGNiG do wyjaśnień i korekty wniosku o podwyżkę taryfy gazowej. Wniosek taki PGNiG złożył do URE 12 lutego. Według Głośniewskiej, jeśli w życie wejdą propozycje PGNiG i jednocześnie URE zgodzi się na podwyżki cen, o które do Urzędu wnioskuje sześć regionalnych spółek dystrybucyjnych, rachunki Polaków mogą wzrosnąć o 12-19 proc. Głośniewska podkreśliła, że poziom ten zależy od tego, czy ktoś używa gazu tylko do kuchenki, czy np. też do ogrzewania domu.

Zgodnie z wnioskiem PGNiG, nowa taryfa na gaz po zatwierdzeniu miałaby obowiązywać przez sześć miesięcy. Dotychczas było to 12 miesięcy.

bgr//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane