• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Droższa wakacyjna gotówka

Droższa wakacyjna gotówka
Foto: TVN24 Foto: Banki ostro "kasują" za wypłaty pieniędzy za granicą

Kolejne banki szukają pieniędzy w kieszeniach klientów. Trzeba uważać na wakacjach: klienci BPH, Pekao, Polbanku i Raiffeisen Banku zapłacą w tym roku więcej za wypłaty gotówki z bankomatów za granicą. Najbardziej zdziwieni mogą być klienci tego ostatniego, bo w ubiegłym roku nie płacili nic, a teraz każda wypłata będzie ich kosztowała 3,99 zł.

Jak wynika z analiz portalu Expander.pl, w przypadku BPH prowizja wzrasta z dwóch do 2,5 proc. i nie może być mniejsza niż 12 zł. W Polbanku opłata rośnie z ośmiu do 10 zł, a w Pekao z czterech 4,5 proc. przy czym nie może być niższa niż 10 zł.

W większości pozostałych instytucji bankowych trzeba zapłacić prowizję, która najczęściej wynosi trzy proc. wartości transakcji. W przypadku wypłaty 500 zł, prowizja sięga więc najczęściej 15 zł. Tylko mBank, Alior Bank oraz Bank Pocztowy nie pobierają opłat za wypłaty z zagranicznych bankomatów.

Wszystko kosztuje

Wszystkie banki zarabiają dodatkowo na wysokich kursach sprzedaży walut. Ponadto niekiedy transakcja musi zostać przeliczona dwukrotnie. Każda karta płatnicza ma bowiem swoją walutę rozliczeniową – dolara lub euro.

Jeśli transakcja jest dokonywana w walucie rozliczeniowej to bank przelicza jej wartość na złotówki. Natomiast jeśli transakcja została wykonana w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, to kwota transakcji jest przewalutowywana najpierw z innej waluty na walutę rozliczeniową, a później dopiero mamy przewalutowanie na złotówki. W tym drugim wypadku może to być albo kurs tego banku, albo kurs organizacji płatniczej.

Niekiedy w sytuacji podwójnego przewalutowania, pobierana jest jeszcze dodatkowa prowizja z tego tytułu, która wynosi ok. dwa proc.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane