• rozwiń

Drożeje chmiel, drożeje piwo

Drożeje chmiel, drożeje piwo
Foto: TVN24 Foto: Piwo zdrożeje!

Amatorzy piwa, pilnujcie portfeli! Nie unikniemy podwyżek cen tego złocistego trunku. Browary nie mają wyjścia, bo drastycznie zdrożały surowce. Można się spodziewać podwyżek cen piwa o 10, a nawet o 30 groszy na butelce - ostrzega "Gazeta Prawna".

- Żaden producent nie jest w stanie przełknąć podwyżek cen surowców - mówi "GP" Danuta Gut, dyrektor ZPPP Browary Polskie. W ostatnim roku słód, podstawowy surowiec do produkcji piwa, zdrożał nawet o 130 proc. Dużo droższy jest chmiel i jęczmień. Drożeją też surowce do produkcji opakowań. Za aluminium trzeba za płacić 60-80 proc. więcej niż przed rokiem.

Brakuje słodu, chmielu i jęczmienia

Na całym świecie firmy browarnicze mają problemy z regularnymi dostawami słodu, chmielu i jęczmienia. Dotyczy to zarówno Europy, jak i Ameryki, Australii oraz Azji.

piwo

Podwyżki cen surowców to nie jedyne kłopoty firm browarniczych. Równie dużym problemem, jeśli nie większym, są braki drożejących surowców. Na całym świecie firmy browarnicze mają problemy z regularnymi dostawami słodu, chmielu i jęczmienia. Dotyczy to zarówno Europy, jak i Ameryki, Australii oraz Azji.

Wyższe ceny piwa mogą się przełożyć na mniejszy popyt w kraju. Pierwsze prognozy mówiły o tym, że polski rynek piwa wzrośnie w tym roku o 3-5 proc. Dziś eksperci przyznają, że są chyba nadmiernie optymistyczne. Danuta Gut twierdzi, że to pobożne życzenia.

Browary liczą na mistrzostwa i ładną pogodę
Producenci piwa nadzieję pokładają przede wszystkim w zbliżających się mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Coraz częściej Polacy wspólnie oglądają mecze i wówczas spożycie rośnie.

Nadzieja też w pogodzie. Jeśli będziemy mieli szybką wiosnę i ciepłe lato, to sprzedaż piwa może wzrosnąć. - Dobra pogoda to dla browarów najlepszy dyrektor sprzedaży - mówi Danuta Gut.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane