• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Drożej za parkowanie w stolicy

Drożej za parkowanie w stolicy
Foto: TVN24 Foto: Szukują się podwyżki za parkowanie w stolicy

Od czerwca zapłacimy więcej za parkowanie w stolicy. Pierwsza godzina postoju będzie kosztowała 3 złote. Kierowcy będą mogli przesiąść się do komunikacji miejskiej, jednak ta też ma zdrożeć - donosi "Życie Warszawy".

W czwartek Rada Warszawy ma podjąć dwie decyzje, których unikała od dziewięciu lat. Pierwsza uchwała zmieni taryfy opłat za parkowanie. Druga rozszerzy granice strefy płatnego parkowania o nowe ulice na Ochocie i Śródmieściu. Jeśli radni zaakceptują propozycje urzędników ratusza, nowy cennik zacznie obowiązywać jeszcze w czerwcu.

Pierwsza godzina parkowania będzie kosztować 3 zł, czyli o złotówkę więcej niż dziś, druga – 3,60 zł (zdrożeje o 1,20 zł), trzecia 4,20 zł (o 1,40 zł więcej niż obecnie), a każda następna godzina kolejne 3 zł (teraz 2 zł). Będzie można parkować w czasie krótszym niż godzina, ale za minimum 60 groszy.

Roczny abonament dla osób, które mieszkają na terenie objętym strefą płatnego parkowania, zdrożeje z 20 do 30 zł. Byłyby to maksymalne stawki, na jakie pozwala ustawa o drogach publicznych.

"Trudna decyzja, ale odważna"

- Każda decyzja o podwyżce opłat jest trudna, ale ktoś musi być odważny. Przecież ceny za parkowanie nie były zmieniane od ponad dwóch kadencji – tłumaczy przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska z Platformy Obywatelskiej. Według niej, czwartkowa sesja przyniesie uchwalenie podwyżki, gdyż -jak twierdzi - PO i LiD poprą ten pomysł.

Opozycyjny klub PiS jeszcze oficjalnie nie zdecydował, jak się zachowa. - Ale nie wyobrażam sobie, byśmy poparli wzrost opłat. Bo czym one mogą być uzasadnione, skoro urzędnicy tylko w ubiegłym roku nie potrafili wydać ponad miliarda złotych? – pyta radny PiS Maciej Maciejowski, który nawiązał do nadwyżki budżetowej za 2007 rok. Wyniosła ona 600 mln zł.

Według szacunków, uchwała zwiększająca opłaty za parkowanie ma przynieść budżetowi miasta dodatkowe 9 mln zł rocznie i zniechęcać kierowców do wjeżdżania do centrum.

mwr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane