• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Drożej już nie będzie

Niektóre polskie produkty są już najdroższe w Europie, więc eksperci pocieszają: drożej nie będzie. A niektóre produkty nawet stanieją.

Do tej pory ceny rosły jak szalone głównie dlatego, że drożała żywność i paliwa. - Rynek żywnościowy w tym roku z całą pewnością nie będzie czynnikiem napędzającym inflację - powiedziała TVN CNBC Biznes Jadwiga Seremak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - A wręcz odwrotnie - dodała.

Zboże i nabiał tańsze

Dobre zbiory zbóż na świecie, przy słabszych w Polsce, spowodują w nadchodzącym w sezonie 2008/09 spadek cen w stosunku do poprzedniego sezonu.

Zdaniem Agencji Rynku Rolnego, duża niepewność co do poziomu tegorocznych zbiorów powoduje, że prognozowanie cen zbóż w okresie przedżniwnym jest szczególnie trudne i może być obarczone istotnym błędem. - Ceny zbóż będą kształtowały się poniżej poziomu z analogicznych miesięcy sezonu 2007/2008, ale będą wyższe niż w latach wcześniejszych - napisano w raporcie.

- W przypadku uzyskania zbiorów większych od założonych, spadek cen zbóż będzie prawdopodobnie większy, ale ze względu na niski stan zapasów utrzymają się one na stosunkowo wysokim poziomie - dodają eksperci.

Wieprzowina i wołowina jeszcze zdrożeją

Spadek pogłowia trzody chlewnej doprowadzi do wzrostu cen wieprzowiny i wyższych cen bydła - ocenia Agencja Rynku Rolnego.

Spadek podaży wieprzowiny na rynku krajowym i unijnym, przy utrzymującym się deficycie wołowiny w państwach UE, może stymulować wzrost popytu na wołowinę i jej ceny w kraju będą wyższe niż w tym samym okresie 2007 roku.

lad ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane