• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Drony zderzą się z samolotami? Coraz więcej incydentów na niebie

Drony zderzą się z samolotami? Coraz więcej incydentów na niebie
Foto: shutterstock.com Foto: Od kilku miesięcy obserwujemy prawdziwy boom na drony

Lecisz samolotem, spoglądasz w okno i widzisz drona? Nie, to nie są urojenia. Coraz więcej pilotów w Stanach Zjednoczonych skarży się, że podczas lotu napotykają na bezzałogowce. Od 22 lutego zgłoszono w USA już 193 takie incydenty.

Tylko w październiku aż 41 pilotów zgłosiło, że spostrzegło drona podczas lotu. To duży skok w porównaniu z kwietniem, gdzie takich zdarzeń było pięć. Zdarzało się, że samolot, aby uniknąć zderzenia z dronem, musiał zmienić kurs, jednak w większości przypadków bezzałogowce nie miały wpływu na przebieg lotu.

Ogromne możliwości

Na drony zapanowała ostatnio moda, ale to nic dziwnego, jeżeli weźmiemy pod uwagę możliwości, jakie dają. Są one świetnym narzędziem m.in. do monitorowania imprez masowych, poszukiwania zaginionych ludzi, koordynacji i wsparcia akcji ratunkowych czy też dokumentowania strat spowodowanych klęskami żywiołowymi. Bezzałogowce znakomicie sprawdzają się też w roli platform do badania skażenia atmosfery, stanu upraw, rurociągów lub linii energetycznych.

Jednak najczęściej z dronów korzystają firmy zajmujące się produkcją filmową. W kinematografii latające obiekty mogą być wykorzystywane do filmowania ujęć z trudno dostępnych miejsc, a w branży medialnej do nadawania sygnału telewizyjnego.

Obecnie w USA wykorzystywanie dronów przez hobbystów, ale do celów komercyjnych przez firmy - nie. Chyba, że dostaną pozwolenie od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), organu nadzorującego lotnictwo cywilne w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane