• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Drogie surowce doskwierają nawet wielkim

Drogie surowce doskwierają nawet wielkim
Foto: Unilever Foto: Nazwa Unilever może niewiele mówi konsumentowi, ale jego marki zna każdy

Koncern Unilever sprzedaje więcej - ale skarży się na rosnące ceny używanych do produkcji surowców. Drugi co do wielkości producent dóbr konsumpcyjnych na świecie narzeka przede wszystkim się na wysokie koszty zakupu kawy, zbóż, mleka i ropy.

Brytyjsko-holenderska spółka ocenia, że w tym roku ceny surowców, jakich firma używa w produkcji, wzrosną o 14 do 16 procent. Te prognozy są wyższe o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednimi.

Unilever w ubiegłym roku obniżał ceny, by nie tracić rynku na rzecz takich konkurentów jak Danone czy Nestle. W pierwszych trzech miesiącach tego roku ceny już jednak podniósł, a jego sprzedaż wzrosła w tym okresie o 7 proc. - do 10,9 miliardów euro.

Wzrost to głównie zasługa większego popytu na rynkach wschodzących, z których pochodzi ponad połowa przychodów grupy. Unilever boi się jednak presji na marże i pogorszenia nastrojów konsumentów.

- Mamy dobre wyniki, które pokazują, że przekształcenie Unilever przebiega pomyślnie w zestawieniu z rosnącymi kosztami surowców, niskim poziomem zaufania konsumentów i na bardzo konkurencyjnych rynkach - stwierdził szef koncernu Paul Polman.

Unilever wytwarza szeroką gamę tzw. produktów szybkozbywalnych. W Polsce należą do niego m.in. marki spożywcze Amino, ALgida, Delma, Flora, Kasia, Rama i Saga, a także chemii gospodarczej - m.in. Cif, Domestos, Omo i Persil, oraz kosmetyków m.in. Axe, Dove, Rexona, Signal, Timotei.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane