• rozwiń

Drogie paliwo i niestabilne waluty zabijają Polską Żeglugę Morską? Ministerstwo Skarbu wierzy, że nie

Drogie paliwo i niestabilne waluty zabijają Polską Żeglugę Morską? Ministerstwo Skarbu wierzy, że nie
Foto: polsteam.com Foto: Polska Żegluga Morska jest największym polskim armatorem posiadającym łącznie w grupie kapitałowej 69 statków

Kondycja przedsiębiorstwa państwowego Polska Żegluga Morska jest stabilna, mimo pogorszenia wyników w 2013 r. - ocenił w czwartek wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że na wynik PŻM wpływ miały kilkukrotnie mniejsze przychody ze sprzedaży.

Baniak przypomniał, że Polska Żegluga Morska jest największym polskim armatorem posiadającym łącznie w grupie kapitałowej 69 statków. W ramach grupy działa 117 spółek zależnych.

- Oceniamy, że kondycja PŻM jako przedsiębiorstwa państwowego jest stabilna, mimo znaczącego

pogorszenia wyników osiągniętych przez przedsiębiorstwo w roku 2013, na co wpływ miały kilkukrotnie mniejsze przychody ze sprzedaży. Wyniki finansowe grupy kapitałowej za 2013 rok będą znane po sporządzeniu i zatwierdzeniu przez radę pracowniczą skonsolidowanego sprawozdania finansowego - powiedział wiceminister podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu państwa.

Nie sprywatyzują

Wiceminister dodał, że wobec Polskiej Żeglugi Morskiej nie jest prowadzony proces prywatyzacji. - To, co identyfikujemy jako zagrożenie dla działalności PŻM, to po pierwsze dekoniunktura na rynku przewozów morskich w transporcie międzynarodowym, obniżka podaży i masy ładunkowej. (...) Ale też są czynniki niezależne, jak wysokie ceny paliw i niestabilne kursy walutowe - powiedział.

Przypomniał, że w latach 2005-2013 PŻM wraz z podmiotami grupy kapitałowej realizowała program odnowy floty. - Efekty tego programu widoczne są we wzroście potencjału przewozowego, wprowadzeniu do eksploatacji nowych jednostek masowych - chodzi o 42 jednostki, które zastąpiły 51 mocno wyeksploatowanych, jak też wzrost tonażu promowego. Kupiono dwa promy pasażersko-towarowe. Łączny koszt zrealizowanego programu wyniósł 1,5 mld dol. i został sfinansowany ze środków własnych, finansowania zewnętrznego, czyli kredytów bankowych - powiedział wiceminister.

Jak powiedział Baniak, jeżeli chodzi o plany inwestycyjne, to PŻM zamierza kontynuować program modernizacji i odnowy floty w latach następnych.

W Polskiej Żegludze Morskiej na 31 stycznia 2014 roku, pracowało ok. 3 tys. osób, w tym 2,7 tys. w załogach pływających - oficerów i marynarzy oraz 273 pracowników lądowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane