• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

"Drogi szefie, biorę urlop na żądanie". Co zrobić, by nie zostać bez pracowników?

"Drogi szefie, biorę urlop na żądanie". Co zrobić, by nie zostać bez pracowników?
Foto: TVN 24 Foto: Wniosek o urlop nie zawsze jest potrzebny

- Cztery razy w roku pracownik może po prostu powiedzieć: drogi szefie, biorę urlop na żądanie - mówił w TVN24 Paweł Blajer. Przed nami długi weekend i szansa na wykorzystanie wolnych dni. Ale interesy pracowników nie zawsze idą w parze z interesami pracodawców, kórzy mają jednak możliwość zabezpieczenia się przed absencją personelu.

- Polskie prawo pracy jest takie, że co do zasady każdy pracownik powinien złożyć wniosek o urlop, w którym zaznaczy, ile dni chce odpoczywać. Jednak cztery razy w roku może go nie składać, tylko zadzwonić i powiedzieć: drogi szefie, biorę urlop na żądanie - mówi Paweł Blajer z TVN CNBC. Ci, którzy mają biznes związany z turystyką i dostaną taki telefon 16 sierpnia będą mieli problem, bo okaże się, że nie mają w swojej restauracji kucharza czy dwóch kelnerów - ostrzega.

Pracodawca nie jest bezbronny

Okazuje się jednak, że pracodawcy nie są bezbronni i przed niepożądanym urlopem na żądanie mogą się zabezpieczyć. W przypadku nadchodzącego długiego weekendu muszą o tym pomyśleć jeszcze w tym tygodniu.

Co trzeba zrobić? Każdy z potrzebnych pracowników powinien dostać grafik, gdzie wyraźnie napisane jest, że dana osoba będzie miała dyżur w pracy w danym dniu - instruuje Blajer. Pracodawca jest silniejszy tylko w momencie, gdy taką sytuację przewidzi zawczasu. W takiej sytuacji 16 sierpnia pracownik nie będzie mógł zadzwonić z informacją o wykorzystaniu prawa do urlopu na żądanie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane