• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Drogi frank popsuł lipcowe zakupy

Drogi frank popsuł lipcowe zakupy
Foto: sxc.hu Foto: Lipcowe zakupy z małym wężem w kieszeni

Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, a mdm wzrosła o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik gorszy od prognoz, które mówiły o rocznym wzroście średnio na na poziomie 10,5 proc. Jako powód słabego wyniku ekonomiści podają m.in. drogiego franka.

- Pierwsza przyczyna to "umiarkowana" sytuacja na rynku pracy, gdzie nie widać specjalnej poprawy. Ponadto gospodarstwa domowe, w wyniku pogorszenia nastrojów i większych obaw o przyszłą sytuację gospodarczą, miały niższą skłonność do konsumpcji. Trzeci czynnik wpływający na sprzedaż niższą od spodziewanej związany był z drogim frankiem szwajcarskim, co spowodowało wzrost rat kredytów mieszkaniowych denominowanych w tej walucie. Wyższe raty ograniczyły inne wydatki gospodarstw domowych - wylicza przyczyny słabego wzrostu sprzedaży Maja Goettig główna ekonomistka Banku BPH.

Perspektyw nie widać

Coraz poważniejszym zagrożeniem dla konsumpcji są rosnące koszty spłaty kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich, z uwagi na silną aprecjację franka.

matysiak o sprzedaży

Na drogiego franka, który w związku z biciem rekordów swojej ceny, trzymał Polaków z dala od sklepów, zwraca też uwagę Wojciech Matysiak, ekonomista Banku Pekao.
- Coraz poważniejszym zagrożeniem dla konsumpcji są rosnące koszty spłaty kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich, z uwagi na silną aprecjację franka. Poprawie nastrojów konsumenckich nie sprzyja sytuacja na rynkach kapitałowych - spadki na giełdach przyczyniają się do deprecjacji oszczędności gospodarstw domowych zgromadzonych w akcjach oraz funduszach inwestycyjnych - mówi.

Zdaniem ekonomistów czynniki ograniczające sprzedaż mogą utrzymywać się w kolejnych miesiącach, co sprawi, że konsumpcja będzie spowalniać coraz bardziej.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane